Zeki Çağlarman kimdir?

Doğum Tarihi: 1900
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi*: 13 Ocak 1988
Defnedildiği Yer*: İstanbul – Karacaahmet Mezarlığı

Hâfız Mustafa Zeki Çağlarman, 1900 yılında İstanbul’da doğdu. Fatih Medresesi müderrislerinden hoca Raşid Efendi’nin oğludur. Babasından ders alarak, ilkokulu bitirdiği yıl, on iki yaşında hâfız oldu. Ortaokul sıralarında Filibeli Hoca’dan “Mahrec-i Hurûf” öğrendi. Bilgisi ve sesinin güzelliği sayesinde Aksaray Valide Câmii’nde müezzinlik yaptı. Sarık sararak dinî kisve ile dolaştı. Aynı yıllarda tekel idaresinde memurluk yapıyordu.

Asıl musiki çalışmalarına müezzinliği sırasında başladı. Gülşen-i Musiki Mektebi’ne devam ederek Abdülkadir Töre’den makam ve usûl dersleri aldı. Fehmi Hoca’dan Mevlid, hanende Nazmi Bey’den Şevki Bey’in eserlerini, Tevfik Bey’den Bolahenk Nuri Bey’in eserlerini geçti. Arap Cemal’in ayrılması ve hanende sayısının azalması üzerine 1925’de Darüttâlim-i Musiki’ye girdi. Burada Neyzen İhsan Bey’den yararlanarak musikimizin inceliklerini elde etti. İnce zekâsı, sesinin güzelliği ile kısa sürede sevilen, aranan bir hanende oldu. Müezzinliği bırakarak, Darüttâlim-i Musiki dağılıncaya kadar bütün konserlere, plâk çalışmalarına katıldı; Mısır ve Almanya’ya gitti.

1926 yılında açılan ilk İstanbul Radyosu’nda Mesud Cemil ve Ruşen Kam eşliğinde yayın yapan ilk ses sanatkârı oldu. 1938 yılında Ankara Radyosu’na girdi ve toplu programlarda okudu. Daha sonra İstanbul’a nakleden Çağlarman, bir sigorta şirketinde çalışarak buradan emekli oldu. Zamanında çok güzel Kur’an ve Mevlid okuyan ve iyi hanende olarak tanınan sanatkâr, bestekârlıkla da uğraşarak bir kaç şarkı besteledi.

Kaynak: Türk Musikisi Tarihi – 2. Cilt – Nazmi Özalp

*Katkı Sağlayan: Yasin Vefalı

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.