Tahsin Karakuş

Tahsin-Karakuş
  • Doğum Tarihi: 1892
  • Doğum Yeri: Balıkesir – Mustafa Kemal Paşa
  • Ölüm Tarihi: 14.12.1959
  • Defnedildiği Yer: İstanbul – Rumelihisarı Mezarlığı

Balıkesir’de doğan Tahsin Karakuş’un ailesi aslen Bulgaristan göçmenidir. Dedesi olan Bıçakçı İsmail usta, torunu ile yakından ilgilenerek hem iyi bir bıçak ustası olmasını sağlamış hem de eğitimi hayatına devam ederken bir yandan da sesinin güzelliği sebebiyle hafızlık eğitimi almasını sağlamıştır.

Sesinin güzelliği okuduğu ezan ve Kur’an-ı Kerim’de dikkat çekiyordu. Tahsin Karakuş’un musikiye başlaması ise bir eğlence kumpanyasında davulcu Emin Efendi’nin gazel okumasını teklifi üzerine olur. Okuduğu gazellerle kısa sürede beğenileri üzerine toplayan sanatçı bu kumpanya ile turneye çıkar. Turnelerde tanınmasının ardından İstanbul’dan sahne teklifi alır. İstanbul’da Taksim Kristal Gazinosu gibi önemli yerlerde hanende olarak fasıllar ve gazeller okur. Kendisini geliştirmek için Süleymaniye Camii başmüezzini Hafız Kemal Bey’den ders almaya başlar. İlerleyen yıllarda kendini Udi Selânikli Ahmet Bey ve Kanuni Fethi Bey’lerle de çalışma şansına erişmiştir. 1933 yılında Ankara Radyosu’na giren sanatçı 1945 yılından sonra İstanbul Radyosu’nda emisyonlarına devam etmiştir.

Ses sanatçılığının yanı sıra Türk Müziği repertuvarı için “Derdimi Anlatırdım Issız Geceler Aya”, “Bir Gün Görmese Gönlüm Seni Arar Bunalır”, ve “Hasretim Gönülden Özlediğimsin” gibi birbirinden güzel eserler bestelemiştir.

Tahsin Karakuş Besteleri
Tahsin Karakuş Besteleri

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

 Yazıyı Hazırlayan: Sefer KARABÜK