Şükran Özer Doruk kimdir?

Şükran Özer Doruk
  • Doğum Tarihi: 1932
  • Doğum Yeri: İstanbul

Annesi Şevket Hanım’dır. Müzik öğretmenin teşvikiyle 13 yaşında İstanbul Belediye Konservatuvarı Batı Müziği bölümünün sınavını kazanan Şükran Özer; Ren Gelenbevi’den şan, Muhittin Sadak’dan solfej, Demirhan Altuğ’dan piyano dersleri almıştır. Batı Müziği öğrenimi sırasında Ali Rıza Şengel’in yönettiği Türk Musikisi İcrâ Heyeti’nin çalışmalarına katılmış ve daha sonra konservatuvarın Türk Musikisi bölümüne geçmiştir. Şükran Özer’in ilk meşk ettiği isimler Şerif İçli ve Sâdi Işılay’dır. İlerleyen yıllarda Şefik Gürmeriç, Yesârî Asım Arsoy, Selâhattin Pınar, Münir Nurettin Selçuk, Mesut Cemil ve Nevzat Atlığ gibi usta isimlerle de çalışma fırsatı yakalamıştır.

1948 yılında ses sanatçısı Suzan Yakar Rutkay ‘ın eşi Fuat Rutkay’ın vesilesiyle Silik Çehreler filminde, 1949 yılında ise Lütfi Güneri ile birlikte Zehirli Şüphe filmleriyle sinemaya başlar ve günümüze kadar on bir filmde rol alır. Sinema, sahne ve plak çalışmaları yaptığı dönemlerin akabinde açılan sınavla İstanbul Radyosu’na giren sanatçı aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti’nde de görev almaya başlar. 1965 yılına kadar sürdürdüğü ses sanatçılığı görevini bırakan Şükran Özer Doruk hâlen İstanbul’da yaşamaktadır, Yaprak ve Çiçek adlı iki kız çocuk sahibidir.

Katkı Sağlayan: Yasin Vefalı | Yazıyı Hazırlayan:  Sefer KARABÜK  

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bâki Kalan Bu Kubbede – Sermet Sami Uysal (Kitap)
🔸  Taş Plaktan Bugüne – Şükran Özer (TV)
🔸  Arşivden Mikrofona – Şükran Özer (Radyo)
🔸 “Ses” Sanatçılar Dergisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.