Sıdıka Çandarlı kimdir?

Doğum Tarihi: 1911
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: Bilgi edinilemedi.
Defnedildiği Yer: Bilgi edinilemedi.

Ferik Süleyman Celâlettin Paşa’nın kızıdır. İlk tahsilini tamamlayıp Erenköy Kız Lisesi’ne başlayan Sıdıka Çandarlı musikiye burada heves ederek piyano öğrenmeye başlamıştır. Sanat hayatı boyunca piyano ve keman çaldığını bildiğimiz sanatçının ilk meşk ettiği ve musiki zevkîni geliştirdiği hocası İsak Varon’dur.

Eski İstanbul Radyosu mikrofonları aracılığıyla ilk kez 1931 yılında sesini duyduğumuz sanatçı, evlenmeden önceki soyadıyla yani ” Sıdıka Dalmen ” olarak radyo mikrofonlardan bizlere ulaşıyordu. Anadolu’da bir süre memurluk yaptığı için sanattan uzak kaldığını bildiğimiz Sıdıka Çandarlı daha sonra 1938 yılında açılan Ankara Radyosu’nda ses sanatçılığı görevini sürdürmüştür.

Ankara Radyosu’nda görev yaptığı süre boyunca Türk Müziği programlarının dışında “Bir Marş Öğreniyoruz” programında marşlar, Radyo Dans Orkestrası eşliğinde tangolar icra etmiş olup, ses sanatçılığının yanı sıra repetitörlük ve şeflik de yapmıştır.

Vefat ettiği tarihe tam olarak ulaşamadığım Sıdıka Çandarlı Dalmen’in araştırmalarım neticesinde 1964 – 1988 yılları arasında vefat etmiş olabileceğini düşünüyorum.

Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi (Zeki Tükel)
🔸 Radyo Haftası Dergisi
🔸  Milliyet Gazetesi Arşivi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.