Sevim Deran kimdir?

Doğum Tarihi: 05.10.1935
Doğum Yeri: Bursa
Ölüm Tarihi: 28.09.1987
Defnedildiği Yer: Çengelköy – İstanbul

TRT Radyoları’nın değerli ses sanatçısı Sevim Deran ( Sevim Erdi ) sanat yaşamını şu sözlerle anlatmış:

Bursa doğumluyum. Beş, altı yaşıma kadar Bursa’da kaldım. Sonra ailemle birlikte Ankara’ya geldik. İlk ve orta okulu Ankara’da okudum. Daha sonra musikiye olan istidadımı keşfeden ailem beni devrinin en önemli hocalarından olan Melahat Pars hanımefendiye götürdüler. İlk musiki derslerimi o’ndan aldım. Müteakiben 1953 yılında Ankara Radyosu’nun açmış olduğu stajyer sanatçı imtihanını kazandım ve orada çok değerli hocalarımızdan dersler alarak her üç senede bir imtihana tabii tutularak repetitör muavini kadrosuna kadar geldim.

Bu arada 1964 senesinde kanun sanatçısı olan eşim Erol Deran ile karşılaştık ve evlenmeye karar verdik. 1965’de İstanbul’dan gelen teklifleri değerlendirmek üzere İstanbul’a geldik. Hem İstanbul sahnelerinde hem de İstanbul Radyosu’nda görevime devam ettim. 1979 yılında kendi isteğimle emekli oldum.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Yazıyı Hazırlayan: Sefer Karabük

Yararlandığım kaynaklar:
🔸 Sevim Deran röportajı