Şamram Hanım (Şamran Hanım) kimdir?

Şamram-Hanım
  • Doğum Tarihi: 1870
  • Doğum Yeri: İstanbul (Ermeni Asıllı)
  • Ölüm Tarihi: 14.03.1955
  • Defnedildiği Yer: İstanbul – Şişli Ermeni Mezarlığı

Kantocu ve besteci Şamram Kelleciyan yine kantocu olan Peruz Hanım’ın teyze kızıdır. Her ne kadar gerek günümüzde gazete ve mecmualar ile müzik kaynaklarında ” Şamran Hanım ” olarak bilinse de sanatçının adının yazılışı ” Şamram Hanım ” şeklindedir. Eşi Komik Büyük Şevki (Aleksan) vefat ettikten sonra 28 yaşında iken Peruz Hanım’ın desteğiyle sahneye çıkan sanatçının; Hasan Efendi, Manakyan, Abdürrezzak Efendi ve Naşit Özcan kumpanyalarında çalıştığı bilinmekte. Döneminin en ünlü kantocusu olarak bilinen Şamram Hanım ilk kez Peruz Hanım ile birlikte “Pembe Kız” düettosuyla sahne almıştır. Naşit Özcan kumpanyasında çalıştığı dönemde 1935 yılında sahnelere vedâ etmiştir.

Sahne çalışmaları dışında gerek tek başına gerekse Peruz Hanım ile birlikte plaklar da dolduran Şamram Hanım’ın en bilinen kanosu “Yangın Var”dır. Meşhur ettiği bir çok “Kanto” kendi bestesidir. “Arabacı Kantosu”, “Pencerede Gördüm Ayı”, “Ölsün mü Dersin” kantolarını örnek olarak verebiliriz.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Yazıyı Hazırlayan:  Sefer KARABÜK  

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Şamram Hanım – Yedigün Dergisi (Makale)
🔸  Şamram Hanım Sahneden Ayrılıyor – Akşam Gazetesi (Makale)
🔸 Dr. Fatma Âdile Başer – Osmanlı Ermenileri’nde Türk Müziği (Kitap)
🔸  Cemal Ünlü – Git Zaman Gel Zaman (Kitap)