Sami Özkanlı kimdir?

SAMİ-ÖZKANLI

Doğum Tarihi: 17.12.1926
Doğum Yeri: İstanbul – Çengelköy
Ölüm Tarihi: 14.10.1994
Defnedildiği Yer: İstanbul – Çengelköy Mezarlığı

Anne adı Safiye, baba adı Ferruh olan Sami Özkanlı Çengelköy 28. ilkokul ve Sultantepe ortaokulunda öğrenim görmüştür. 1948 yılında Santuri Daniş Bey’den ve Krikor Efendi’den musiki dersleri almış, Beylerbeyi Halk Evin’de meşklere katılmış aynı zamanda Beylerbeyi Spor Klübü’nde santrafor mevkiinde oynamıştır. Ayrıca tiyatro ve kukla(Hacivat ile Karagöz )sanatıyla da uğraşmıştır. 1953’te radyo sınavına girerek;  Nesrin Sipahi, Bülent Oral ile birlikte sınavı  solist olarak kazanmıştır.

1957’ye kadar canlı neşriyat(solo programlar yapmış) daha sonra hem İstanbul radyosunda hem de o devrin en önemli gazinolarında Arnavutköy Akıntı Burnu Marko’nun Gazinosun’da ,Küçük Çiftlik Parkın’da, Tepebaşı Cumhuriyet Gazinosun’da, Bebek Taşlık, Taksim-Caddebostan  Maksim gazinolarında , Zeki Çetin’nin Pınar müzikholünde uzun yıllar devrin önemli hanendeleriyle (Hamit Dikses ,Ağyazar Efendi, Tahsin Karakuş, Kemal Gürses, Kasım İnaltekin, Selçuk Kurt, İsmail Demirdöven, Seyfi Kuyucaklı,Suzan Bizimer, Nurettin Çelik gibi hanendelerle çalışmıştır.Birçok televizyon ve radyo programları da yapan Sami Özkanlı fasıl plaklarında ,kasetlerde ve cdlerde  de yer almıştır. Vefatına kadar İstanbul Radyosu’ndaki görevine devam etmiştir.

Sami-Özkanlı-2

Eşi Musaffa Hanımdır. Ceyda Utandı( Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği korosu ses Sanatçısı) ve Sena  Koru isminde iki kızı vardır. Türk müziği solistlerinden, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu ses  Sanatçısı Münip Utandı’nın kayınpederi, İstanbul Üniversitesine bağlı Omar İcra Heyetin’de solist ve korist  olan Merve Utandı Kalkan ile Bahçeşehir Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Çerağ Şahin’in dedesidir.

Kasım-İnaltekin-Nevin İnam-Sami-Özkanlı
Kasım İnaltekin, Nevin İnam ve Sami Özkanlı

Sami Özkanlı biyografisini hazırlayıp bize ileten değerli sanatçılarımız Münip Utandı ve kızı Merve Utandı Kalkan’a teşekkür ederiz.