Safiye Tokay kimdir?

Doğum Tarihi: 1912
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: Bilgi edinilemedi.
Defnedildiği Yer: Bilgi edinilemedi.

Küçük yaşlarında musikiye meraklı olan Safiye Tokay, komşuları olan Hânende İbrâhim Efendi ‘nin evinde düzenlenen meşklere katılmış ve burada devrinin önemli musikişinaslarının öğrettikleriyle yetişmiştir. Hânende İbrâhim Efendi, Safiye Tokay İstanbul’dan Ankara’ya gidene kadar musiki dersleri vermeyi ihmâl etmemiştir.

Safiye Tokay’ın sesiyle alakalı Radyo Dergisi’nde şunlar yazmaktadır:

Safiye’nin bilhassa tiz seslerde berrak, sade ve tavırlı sesi, eşi Hamdi Tokay ‘ın klârnetiyle birleştiği zaman sevim bir edâ ile mikrofondan yayılır.

Safiye Tokay’ın bilhassa fasıl heyetinde beğenilen ve aranılan hüviyeti bize meşhur kadın hanende Nasip Hanım’ı hatırlatıyor. Orta yaşı biraz geçmiş musiki meraklıları; eski İstanbul’un konaklarını, Küçüksu, Kağıthane, Sarıyer, Çırçır. suyu, Hünkâr suyu gibi mesire yerlerini, sünnet düğünleri (Velime) cemiyetlerini süsleyen incesaz takımları içinde her zaman görülmek istenen Nasip Hanım’ı pek iyi hatırlarlar. Bizce Nasip Hanım ile Safiye Tokay arasında başlıca iki fark var:

Biri müzik bakımından, biri de içtimai bakımdan. Mü­zik bakımından Nasip Hanım’ın sesi o zamanlar (Davudi) denilen alto cinsinden olduğu halde, Safiye’nin bir (Soprano) olmasında, içtimai bakımdan fark ise birincinin ancak sayılı meraklılara söylediği halde, Safiye Tokay’ın mikrofonda bütün yurda terennüm edebilmesindedir.

Radyo Dergisi Sayı 12

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi (Zeki Tükel)
🔸 Radyo Dergisi Sayı 12

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.