Saffet Gündeğer kimdir?

Saffet-Gündeğer
  • Doğum Tarihi: 13.09.1922
  • Doğum Yeri: Balıkesir – Bandırma
  • Ölüm Tarihi: 31.12.1994
  • Defnedildiği Yer: Balıkesir – Bandırma

Saffet Gündeğer, müziğe henüz on dört yaşında iken Bandırma’da saatçi Mehmet Efendi’den aldığı keman dersleriyle başladı. Keman çalmayı öğrendiği sırada klârinet ile tanışan sanatçı ilerleyen yıllarda kemanı bırakır ve bu çalgıyla olan bağını kuvvetlendirir. Askerlik vazifesini Ankara Jandarma Bandosu’nda gerçekleştirir ve kabiliyeti sayesinde usta bir klârinet sanatçısı olarak Riyaset-i Cumhur Bandosu sınavını kazanarak ünlü edebiyatçılarımızdan Orhan Veli Kanık’ın babası olan klârinet sanatçısı Mehmet Veli Faik Kanık‘ın şefliğinde göreve başlar.

Sanatçı Batı Müziği ile tanışmasına vesile olan Velik Kanık ile meşk etmeye başlar ve 1950’li yılların hemen başında o dönem Ankara Radyosu müdürü olan hocası Veli Kanık’ın teşviki ve önerisiyle Ankara Radyosu’na klârinet sanatçısı olarak alınır. Veli Kanık, Fahri Kopuz, Cevdet Kozanoğlu ve Klarinet Rauf Bey sanatçının musiki bilgisini ilerletmesini sağlayan hocalarıdır.

1955 yılına kadar Ankara Radyosu’nda hizmet verir ve 1955 yılında İstanbul Radyosu’na tayin olur. Radyo programları dışında Erköse kardeşler ile birlikte plak kayıtları yapar ve gerçekleştirdiği sahne çalışmalarıyla da dönemin en ünlü sanatçılarıyla bir arada bulunur.

1958 yılında gittiği Amerika turnesinde Caz ile tanışır ve o günden sonra Türk Müziği ve Batı Müziği bilgisini de kullanarak Caz alanında önemli programlar gerçekleştirir. Ritm sanatçısı Okay Temiz’le yaptığı çalışmalarla Avrupa’da bir çok konser vererek ülkemizi gururla temsil eder ve büyük başarılara imza atar.

Türk Musikisi repertuvarına günümüze ulaşan beş sözlü eser bırakmıştır.

Yazıyı Hazırlayan:  Sefer KARABÜK  

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Ersan Gündeğer ile kişisel görüşme
🔸  Saffet Gündeğer röportajı – Gösteri Dergisi (1987)

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.