Rıza Rit kimdir?

Rıza-Rit
  • Doğum Tarihi: 22.09.1925
  • Doğum Yeri: İstanbul
  • Ölüm Tarihi: 20.04.2016
  • Defnedildiği Yer: İstanbul – Feriköy Mezarlığı

Not: Okuyacağınız biyografi Rıza Rit tarafından vefat etmeden evvel hazırlanmıştır.

Musikiyle meşgul olan annem Sabiha Hanım ud ve piyano, babam Tevfik Bey ise keman çalıyordu. Sevgi ve müzikle dolu bir aile içerisinde büyüyordum. Ayırım yapmadan musikiye gönül verdiğim için, radyodan dinlediğim yayınların yanı sıra, kapağında köpek resmi bulunan, yeşil renli “Sahibinin Sesi” gramofonunda başta Münir Nurettin Selçuk olmak üzere, pek çok sanatçının 78’lik taş plaklarını dinliyordum.

Akşam üzerleri, bisiklete binmeyi, futbol oynamayı bırakıp radyo fasıllarını, klasik koro programlarını takip ediyordum. Musikiye intisap etmeme sebep olan Münir Nurettin Selçuk konserlerini kaçırmadan izlemeye çalışıyordum. Lise tahsilim sırasında, Şerif İçli ile tanışarak eserlerinden ve nota arşivinden istifade ettim. Aynı lisede okuyan Kemani Selâhattin İnal ve Tanbûri Ferit Sıdal ile beraber uzun zaman çalışmalarımız oldu. 1946 yılında, Ankara Radyosu’nda ilk solo neşriyâtımı bu iki arkadaşımla beraber gerçekleştirdik. O zamanlar Mesud Cemil ve Cevdet Kozanoğlu’nun teşvik ve takdir dolu sözleri bizlere müzik çalışmalarımızda büyük destek oldu. Daha sonraları kanuni olan kardeşim Hilmi Rit’in de bize katılmasıyla ekip halinde yıllarca beraber çalıştık.

Hadiye Ötüken, Dede Süleyman Erguner, Neşat Halil Öztan ve Mildan Niyazi Ayomak gibi üstadların bulunduğu bir derneğin çalışmalarına katıldım. Bu arada udi Fahri Kopuz’un musiki bilgilerinden de istifade ettim. Aynı yıllarda icra heyetinin tüm konserlerini izleme fırsatı buldum. 1953 yılında İstanbul Radyosu’nda solist ve korist olarak göreve başladım.

Aynı yıl, üniversiteden arkadaşım olan Nevzat Atlığ’ın teşvikiyle İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti’ne girdim. Bir süre sonra, Münir Nurettin Selçuk icrâ heyetinin şefliğine getirildi. Ölümüne dek musiki adına, kendisinden çok şeyler öğrendim. Türk Musikisinin pek çok değerli ismiyle çalışma fırsatı bulduğum için kendimi bahtiyar hissediyorum.

Arkadaşlarımın teveccühü ile 1978-1981 ve 1981-1984 yılları arasında, iki dönem TRT Yönetim Kurulu’nda Türk Musikisi Temsilcisi olarak görev yaptım. Dini ve din dışı Türk Musikisi icrâ eden topluluklarda ve İstanbul Sema Grubu ile yurt içi ve yurt dışı konserlere katıldım. 1981 yılında şefliğine getirildiğim İstanbul Üniverstesi Türk Musikisi İcrâ Heyeti’nin İstanbul Festival Konserleri’ni, TV programlarını ve ayrıca Almanya, Yugoslavya, Suudi Arabistan ve Mısır’daki konserlerini yönettim. 1990 senesinde Türk-Japon dostluğu çerçevesindeki 100. yıl kutlamalarına katıldım.