Nursal Ünsal kimdir?

Doğum Tarihi: 12.03.1939
Doğum Yeri: Erzurum
Ölüm Tarihi: 18.12.2009
Defnedildiği Yer: İzmir – Güzelbahçe Mezarlığı

Annesi Fatma Kemâni, babası Hasan Kemânî’dir. Sanatçı bir ailede dünyaya gelen Nursal Ünsal ‘ın babası Atatürk’ün huzurunda da icrâ etme şansına ulaşan döneminin önemli isimlerinden olan Hasan bey keman sanatçısıdır ve ses sanatçısı olan annesi ise 1940’lı yıllarda “Küçük Mukadder” takma adıyla plaklara şarkılar okumuştur.

İlk musiki eğitimini altı yaşında babasından ve ilkokul müzik öğretmeni olan Talat Kırıkgönül’den alan sanatçı, ilerleyen yıllarda Sabri Akçagül’ün şefliğinde Aydın’da çalışmalarını sürdüren Aydın Musiki Derneği’nde iki yıl nazariyat, solfej ve usûl dersleri alır. 1952 yılında açılan İzmir Radyosu sınavına başvuru yapar ve sınavı kazanır ancak yaşı küçük olduğu için radyoya kabul edilmez. Yaşı küçük olmasına rağmen yılmadan musiki çalışmalarına devam eden Nursal Ünsal, 1954 yılında Ankara Radyosu’nda açılan sınava müracaat eder. .

Mes’ut Cemil Tel, Münir Nûrettin Selçuk, Refik ve Fahire Fersan, Cevdet Kozanoğlu, Fahri Kopuz, Halil Bedî Yönetken gibi Türk Musikisinin usta isimlerinin yer aldığı jüri önünde hem keman sanatçısı hem de ses sanatçısı olarak sınav veren Nursal Ünsal, yaşının küçük olmasına rağmen stajyer sanatçı imtihanını kazanır ve Ankara Radyosu’nda Fahri Kopuz, Rûşen Ferit Kam, Cevdet Çağla, Hayri Tümer, Cevdet Kozanoğlu’ndan aldığı derslerle musiki bilgisini ilerletmeye devam eder. Ankara Radyosu’nda görev yaptığı ilk yıllarda Nursal Kemâni olarak anons edilmekteyken Mes’ut Cemil Bey tarafından radyo mikrofonlarından Nursal Ünsal anons edilmeye başlanır.

Maksim Gazinosu’ndan aldığı teklif ile İstanbul’a giden Nursal Ünsal bir süre İstanbul Radyosu’nda da görev yaptıktan sonra 1960’lı yılların hemen başında İzmir Radyosu’na tayin olur ve sanat yaşamına İzmir’de devam eder. Plak çalışmaları da yapan sanatçının sahne aldığı gazinoların bazıları ise Ankara Köşk Gazinosu, İzmir Havuzlu Yıldız Sazı Gazinosu, İzmir Fuarı Dağ Gazinosu, İstanbul Caddebostan Maksim’dir.

Ses ve saz sanatçılığı dışında Rakım Elkutlu Mȗsîki Derneği, Tire Musıki Derneği, Manisa Vestel Fabrikası TSM Korosu, İzmir Güzelbahçe Atatürkçü Düşünce Derneği Korosu, İzmir Mülkiyeliler TSM Korosu gibi derneklerde şeflik yapmış ve bir çok öğrenci yetiştirmiştir. Türk Halk Müziği derlemeleri de yapan sanatçının Türk Müziği repertuvarında Mâhur makâmında bir saz eseri ve ” Aşka Doyum Olmaz ” mısraıyla başlayan bir sözlü eseri bulunmaktadır. Niran, Nida ve Haktan isimlerinde üç evlâdı bulunmaktadır.

Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK | Katkı Sağlayan: Güven Yağtu

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Nursal Ünsal’ın Hayatı ve Sanatçı Kimliği – Nesibe Özgül TURGAY/ Ferhat ŞİMŞEK
🔸  Nursal Ünsal Röportajı

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.