Nihâl Erkutun kimdir?

Doğum Tarihi: 1903
Doğum Yeri: Amasya
Ölüm Tarihi: 04.06.1989
Defnedildiği Yer: İstanbul – İçerenköy Mezarlığı

Annesi Emine Hanım, babası Türk Musikisi’nin değerli bestekârı ve saz sanatçısı Giriftzen Âsım Bey’dir. Türk Musikisinin değerli sanatçılarından Nihâl Erkutun sanat hayatını şöyle anlatıyor:

Bütün hayatım boyunca musiki içindeydim diyebilirim, Giriftzen Âsım Bey’in kızı, bestekâr Musa Süreyyâ Bey’in de kardeşiyim. Amasya’da doğduktan iki yıl sonra annemin vefatı üzerine İstanbul’a geldim. Ağabeylerim İbrâhim Sabir ve Musa Süreyyâ’nın yanında büyüdüm. İlk tahsilimi Aksaray’da gerçekleştirdim. Daha sonra Çapa’da Selçuk Hatun’a bir müddet sonra da Yedikule’deki Alman mektebine devam ettim.

Evimizde bütün musiki âletleri mevcuttu. Fakat ben en çok ikisini tercih ediyordum; piyano ve tanbur. Biz ailece müziği ayırt etmezdik. Küçük yaşlarımda ilk piyano derslerimi ağabeyim Musa Süreyyâ Bey’den aldım. İlerleyen yıllarda alafranga olarak Profesör Mösye Hege’den piyano dersi aldım. Bir yandan da Türk Musikisi ile meşgul oluyordum. Ayrıca evimizde yapılan musiki toplantılarından da istifade ediyordum. İşte sanat hayatına başlayışım böyle olmuştur. İlk İstanbul Radyosu’nun Büyük Postane’ye taşındığı sıralarda programlara iştirak ettim.

Mösyö Hege ile Darülelhan’ın konserlerine iştirak ettim. İbrahim Erkutun ile evlendikten sonra bir süre müziğe ara verdim ancak 1942 yılında Ankara Radyosu’na girdim ve emisyonlara katıldım. 1972 yılına dek tam 30 yıl piyano sanatçısı olarak kuruma hizmet verdim.

Piyano sanatçılığı dışında bestekâr olarak da Türk Musikisine birbirinden güzel eserler kazandıran Nihal Erkutun, Âsım Yücesoy’un ablası, Işıl Yücesoy’un da halasıdır.

Nihal Erkutun’un kardeşi Âsım Yücesoy ailesine Yücesoy soyadının vesilmesini şöyle anlatıyor:

Büyük Atatürk, bir gün radyoda ablamı dinliyor ve yanındakilere “ne kadar güzel, zarif bir ses ve yorum” diyerek kim olduğunu soruyor. “Bestekâr ve giriftzen Âsım Bey’in kızı Nihal Hanım, aynı zamanda tanbur ve piyano da çalmaktadır” diye söylüyorlar ve Atatürk tanışmak istediğini belirtiyor. Ablam o devirde sahnelere falan çıkmıyor sadece radyo emisyonlarına katılıyor. Nihayetinde ablam Atatürk ile tanışıyor ve Atatürk “Siz o kadar yüce bir ailesiniz ki bundan sonra soyadınız ‘Yücesoy’dur diyerek kendi imzasıyla bir kağıda yazarak hatıra olarak ablama iletiyor.

Kaynak: Işıl Yücesoy’un arşivinden tarafımıza ulaştırılan ses kaydı

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Radyo Haftası Dergisi
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi
🔸 Zaman Zaman İçinde TV programı
🔸 Işıl Yücesoy arşivi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.