Nigar Uluerer kimdir?

Doğum Tarihi: 10.02.1926
Doğum Yeri: Bursa
Ölüm Tarihi: 03.04.2013
Defnedildiği Yer: Bodrum – Gümbet Karaburgaz Mezarlığı

Babası Mehmet bey, annesi Hacer hanımdır. Üç kardeşin ortancası olan Nigar Uluerer, Bursa’da henüz orta öğreniminde iken ailevi sebepler nedeniyle okulundan ayrılmak zorunda kalmıştır. Sesinin güzelliğini fark eden yakınları Eskişehir’deki Şerif Baba Gazinosu’nda ilk sahne deneyimini yaşamasına vesile olmuştur. Sanatçı, gazino sahnelerinde TRT radyolarından dinlediği ve öğrendiği eserleri icrâ ediyordu. 18 yaşında Ankara gazinolarında sahne almaya başlayan Nigar Uluerer, bu yıllarda Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zehra Bilir, Münir Nurettin Selçuk gibi usta isimlerde tanışma ve onlarla çalışma şansına erişmiştir. Yine bu dönemde Fahri Kopuz ile tanışarak nazariyat ve usul bilgisini ilerleterek meşk etmiştir.

1953 yılında Ankara Bomonti Gazinosu’nda çalışırken onu tesadüfen dinleyen Ankara Radyosu müzik yayınları şefi Cevdet Kozanoğlu, Ankara Radyosu’nda yayınlanan “Misafir Saati” programına davet etmesiyle ilk radyo çalışmalarına da başlamış olur. İlk radyo mikrofonu deneyiminin ardından on beş günde bir solo programlar yapmaya başlamıştır.

1960’lı yıllarda İstanbul Kristal Gazinosu’nun teklifi üzerine İstanbul’a yerleşti. İstanbul’a yerleştiği yıllarda Salih Orak’dan ders alarak İstanbul Radyosu’nun sınavlarına girmiş; Refik Fersan, Fahire Fersan, Mesut Cemil Bey, Cevdet Çağla, Cüneyt Orhon, Nuri Halil Poyraz, Emin Ongan gibi usta isimlerin bulunduğu imtihan heyetinin önünde başarılı bulunarak radyo çalışmalarına devam etmiştir. Radyo çalışmaları dışında döneminin en ünlü gazinolarında da sahne programları gerçekleştiren Nigar Uluerer, Türk Sinemasının birbirinden güzel filmlerinde gerek oyuncu olarak gerek sesiyle izleyenlerle buluşmuş, Avrupa başta olmak üzere Libya ve Kıbrıs gibi bir çok ülkede konser vermiş, yirmiye yakın plak çıkarmıştır.

1990 yılına kadar sahne çalışmalarına devam eden sanatçı bu yıldan sonra Bodrum’a yerleşmiştir.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Yazıyı Hazırlayan: Sefer Karabük

Yararlandığım kaynaklar:
🔸 Taş Plaktan Bugüne programı
🔸 TRT Arşiv Serisi