Nevzat Altınok kimdir?

Doğum Tarihi: 1923
Doğum Yeri: İstanbul

TRT Radyolarının güzide ses sanatçılarından Nevzat Altınok musiki hayatını şu cümlelerle anlatmış:

Onbeş yaşında idim. Bir gün, aile dostlarımdan Kâmuran’ın teşviki ile, üstâd bestekâr Atraki Candan’a götürüldüm ve bir türkü okudum. Üstad; “Kızım, senin sesin türküden ziyâde şarkıya gidiyor, sen bir kaç şarkı öğren de buraya öyle gel. Sana mutlaka plâk doldurtacağım” dedi. Üstâdın bu sözleri beni kamçılamıştı. Yılmadan, bir sene çalıştım. Udî Hırant’dan ders aldım ve bir sene sonra Artak Candan’ın yanına tek başıma gittim. “Hatırlar mısınız? Bir sene evvel bana şarkı öğrenmemi tembih etmiştiniz” dedim.

Üstâd hemen hatırladı ve “On şarkı öğrendin mi” diye sordu. Bu cümleye çok sevinmiştim. Çünkü bir sene içinde, udî Hırant’dan tam 36 eser meşketmiştim. Artaki Candan güldü “Güfte ezberlemek kolay, bunları bestesiyle seslendirebilir misin?” diye sordu. “Tabii” dedim ve ilk olarak Hırant’ın “Mehtaba Sordum Yardan Bana Bir Selâm Var mı” mısraı ile başlayan eserini icrâ ettim. “Güzel” diyerek yerinden fırladı. Böylece ilk defâ sesim plâkta işitildi ve üstâda ilk söylediğim eseri plağa okudum. Bu plâk sayesinden 1939 yılında Borsa kıraathanesinde halkın huzuruna çıktım. Bu vaziyetten üç dört ay sonra da İstanbul Radyosu’na girmiştim.

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi (Zeki Tükel)
🔸 Ses Dergisi Türk Musikisi Ansiklopedisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.