Nevzat Akay kimdir?

Doğum Tarihi: 1912
Doğum Yeri: İstanbul – Kanlıca
Ölüm Tarihi: 14.02.1969
Defnedildiği Yer: İstanbul – Zincirlikuyu Mezarlığı

Musikişinas bir ailede dünyaya gelen Nevzat Akay ‘ın babası Mehmet Bey, annesi İffet Hanım’dır. Ud çalan babası ve keman çalan annesinin akşamları evde düzenlediği meşklerde çocukluk dönemini geçiren sanatçı, ilk musiki eğitimini anne ve babasından almıştır. Ortaokulu bitirdiği dönemde Santûri Ziyâ Bey’den nazariyat, usûl dersleri alarak meşk etmiştir. Santûri Ziyâ Bey haricinde Yesârî Âsım Arsoy ve Sâdeddin Kaynak ile de çalışma fırsatı yakalayan Nevzat Akay, ailesi ve hocalarının teşviki ile 1939 yılında girdiği Ankara Radyosu imtihanını kazanarak radyo mikrofonları aracılığıyla dinleyicileriyle buluşmaya başlamıştır.

Yaklaşık bir buçuk yıl Ankara Radyosu’nda görev yapan Nevzat Akay, 1940’lı yılların hemen başında İstanbul’a taşınarak radyo emisyonları dışında plak ve sahne çalışmaları da yapmıştır. İlk bestesini eşi Sami Akay’ın “Ararım Seni Her Gün Derdine Yana Yana” mısraı ile başlayan güftesinden Rast makamında 1940 yılında yapmıştır. Günümüze kadar bestelediği sekiz sözlü eseri ulaşmıştır.

Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi – Zeki Tükel
🔸 Yirminci Yüzyıl Türk Musikisi -Mustafa Rona

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.