Nevin İnam

Nevin-İnam
  • Doğum Tarihi: 01.02.1933
  • Doğum Yeri: Mersin / Silifke

Dedemin kardeşi Ahmet Rasim Bey, annemin kuzeni ise Osman Nihat Akın’dır. Benim müzik eğitimi almamı Osman Nihad Akın istedi. 1950 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na başladım. Aynı seneler içinde tiyatro , Türk Halk Musikisi ve Klâsik Türk Musikisi eğitimi aldım. Özellikle Münir Nurettin Selçuk ile birlikte çalışma fırsatına eriştim ve kendisinden şan ile üslup dersleri aldım. Nazariyat ve solfej derslerini ise Şefik Gürmeriç’den aldım. Konservatuvar’da hocam Münir beyin asistanı oldum ve ilerleyen yıllarda öğrencilere üslüp dersleri verdim. Hocam Münir Nurettin Selçuk bana: “Kara kız, sen taşa bile öğretirsin” derdi.

Konservatuvarda eğimci olarak her dalda pek çok sanatçının yetişmesine yardımcı oldum. Münir beyin bana söylediği “Ben musikimizi hocalarımızdan aldım, şimdi sana veriyorum. Sen bunu parası olana parayla, olmayana bilâücret öğretecek, hizmeti devam ettireceksin” derdi. Ben de o’nun bana öğrettiği gibi yeni öğrenciler yetiştirdim.

Nevin-İnam-2

İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi İcrâ Heyeti’ne 1953 yılında sanatçı olarak başladım. 1989 yılında ise İcrâ Heyeti Şef Muavini oldum ve konserler idare ettim. (Nevin İnam)

İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti haricinde 1951-1957 yılları arasında İstanbul Radyosu’nda, 1951-1967 yılları arasında ise Münir Nurettin Selçuk’un Ankara Radyosu’nda gerçekleştirdiği emisyonlara da katılan sanatçı Nevin İnam 2014 yılından bu yana Avustralya – Tasmanya adasında kızı Zeynep ile birlikte yaşamaktadır.

Kaynak: Nevin İnam | Katkı Sağlayan: Yasin Vefalı | Yazıyı Hazırlayan: Sefer KARABÜK