Nevin Demirdöven kimdir?

Doğum Tarihi: 1926
Doğum Yeri: İzmir – Bayındır
Ölüm Tarihi: 21.02.2015
Defnedildiği Yer: İstanbul

Tütün tüccarı Ahmet ve Hacer Arınık çiftinin üç çocuğundan biri olan Nevin Demirdöven (Arınık) musiki hayatını şu sözlerle anlatıyor:

Ben ilkokulu bitirinceye kadar Bayındır’daydık. Okulda beni sık sık müsamereye çıkarırlardı. Ben de şarkı söyler, manzume okurdum. En çok sevdiğim de “İzmir yollarında” idi. Babamın vefatı sonrası ilkokulu bitirince, ailece İzmir’e taşındık. Burada beni hemen İkiçeşmelik Kız Ortaokuluna kaydettirdiler. Hiç kimsenin aklına sesim gelmiyordu, hatta benim bile. Sonra ortaokulu bitirdim, İzmir Kız Lisesi’nde bir sene okuduktan sonra çıktım ve Merkez postanesinde memur olarak çalışmaya başladım. İki sene çalıştığım postanede çok samimi arkadaşlar edinmiştim. Onlara ara sıra bildiğim şarkıları söylerdim. Bu arada Hisar Camii imamı bestekar Râkım Elkutlu‘dan 3 – 4 ay boyunca ders almıştım. Çalışma arkadaşlarım sesimi çok beğenirlerdi. Lise birinci sınıftaydım, arkadaşlarımın teşvikiyle 1944 yılında İzmir’de açılan Ankara Radyosu imtihanına girdim. Radyo imtihanına girene kadar yalnızca üç şarkı biliyordum; Ay öperkenNe yaptım kendimi nasıl aldattım ve Derdimi ummana döktüm şarkılarını…

O yıl imtihana benimle beraber 248 kişi girmişti. Ailem radyoya girmeme taraftar değildi. Fakat ben onları dinlemeyip postaneden derhal istifa edip Ankara’ya geldim. Tarihi de bugün gibi hatırımdadır. 1944 yılı 14 Kasımı…

Radyoda kıymetli hocalarımdan Veli Kanık, Mesut Cemil, Ruşen Kam, Halil Bedii Yönetken, Nurullah Taşkıran, Nuri Halil Poyraz ve diğer önemli isimleriden dersler aldım. İlk defa mikrofon karşısına (1947 yılı) yılbaşı gecesi çıktım. İlk okuduğum eser de “Hicran, yine hicran mı bu aşkın sonu” mısraıyla başlayan eserdi. Bilemezsiniz, o anda çok heyecanlıydım, âdeta dizlerim tutmuyordu. O günden altı ay sonra, haftada bir defa olmak üzere ayda dört kez mikrofon karşısına çıktım.

1948 yılı Haziran ayı 29’uncu gününe kadar Nevin Arınık olarak mikrofonlardan anons edilirdim. O gün topçu yüzbaşısı Hasan Demirdöven’le evlendim.

Radyo çalışmalarının yanı sıra plak çalışmaları da yapan Nevin Demirdöven 1960’lı yıllardan itibaren Güneypark, Göl, Beyaz Saray, Astroia, Çakıl ve İzmir Fuarı gibi döneminin önemli yerlerinde sahne programları da yapmıştır. 1990 yılında kızı Müzeyyen ve torunlarının yanında olmak için İstanbul Radyosu’na tayinini isteyen sanatçı emekli olduğu 1996’ya kadar radyo mikrofonlarından ayrılmamıştır.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Yararlanılan kaynaklar:
🔸 TRT Arşiv Serisi – Nevin Demirdöven
🔸 Radyo Âlemi Dergisi
🔸 Radyo Haftası Dergisi

Yazıyı Hazırlayan: Sefer Karabük