Neşecan kimdir?

Doğum Tarihi: 20.11.1937
Doğum Yeri: İzmit

Hakkı ve Fehime Küçükşengül çiftinin çocuğu olan sanatçımız, soyadını kullanmayarak sadece “Neşecan” adını kullanmaktadır.

TRT Radyoları’nın değerli ses sanatçısı Neşe Can sanat yaşamını şu sözlerle anlatmış:

Babamın vazifesi dolayısıyla gittiğimiz Balıkesir’de ilk okulu bitirdim. Rahatsızlığımdan dolayı ortaokulun üçüncü sınıfından ayrıldım. Balıkesir’den sonra tekrar İzmit’e döndük. Sesimin güzelliğini ilk defa keşfeden babam oldu ve beni teşvik etti. 14 yaşımda İzmit Musiki Cemiyetine girdim. İlk musiki çalışmalarım bu cemiyette başladı. Bilâhare 1956 senesinde Ankara Radyosu’nun açmış olduğu imtihanı kazandım ve stajyer olarak radyoda intisab ettim. Suphi Ziya Özbekkan, Ruşen Ferit Kam , Refik Ahmet Sevengil, Halil Bedi Yönetken, Muzaffer İIkar, Ferit Sıdal Nevzat Sümer kendilerinden istifade ettiğim hocalarımdan.

İlk defa sahneye stajyer olarak bulunduğum senelerde Fethiye felâketzedeleri için verilen konser münasebetiyle çıktım. 1965 senesi Şubat ayına kadar Ankara Radyosu’nda bulundum. Aynı sene serbest sahne
konserleri vermek üzere İstanbul’a gelip yerleştim. İstanbul’a geldiğim zaman radyoda kısa bir müddet emisyonlara devam ettim ancak sonrasında radyo emisyonlarıma ara vermek zorunda kaldım.

1980 yılına kadar sahne hayatına devam etmiş olan Neşecan, Columbia ve Grafson gibi plak şirketlerinden 20’ye yakın plak da çıkarmıştır. Sanatçı 1995 yılından bu yana İzmir’de yaşamını sürdürmektedir.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Yazıyı Hazırlayan: Sefer Karabük

Yararlandığım kaynaklar:
🔸 Seslerini Dinlediklerimiz yazı dizisi Neşe Can röportajı – Hilmi Rit
🔸 TRT Arşiv Serisi