Nermin Demirçay kimdir?

Doğum Tarihi: 10.11.1931
Doğum Yeri: Ankara
Ölüm Tarihi: 10.10.1984
Defnedildiği Yer: Cebeci Asri Mezarlığı – Ankara

Ortaokul sıralarında sesini çok beğenen musiki hocası Naciye Yaprak tarafından kendisine özel olarak şan dersleri verilmiştir. Ankara Radyosu’nun değerli hocalarından Melahat Pars tarafından yetiştirilmek üzere Ankara Radyosu’nda derslere kabul edilmiş ve 1953 yılında açılan stajyer imtihanını kazanmıştır. 32 yıl süre ile Ankara Radyosu’nda ses sanatçısı olarak çalışmış ve vefatına kadar görevini başarı ile sürdürmüştür. İstanbul sahnelerinden yapılan teklif gelmesine rağmen tüm cazip teklifleri geri çevirip, mesleğine gönülden bağlı olmasından dolayı, Ankara Radyosu’nun değerli bir sanatçısı olarak kalmayı her şeyin üstüne tutmuştur.

Melahat Pars, Suphi Ziya Özbekkan, Cevdet Kozanoğlu, Halil Bedii Yönetken, Ruşen Ferit Kam, Ferit Sıdal gibi döneminin değerli hocalarından dersler almıştır. 1960 yılında Ahmet Melik, Ahmet Sezgin, Gönül Akın, Neşe Can, Necdet Tokatlıoğlu, Saniye can, Mustafa Sağyaşar, Ziya Taşkent ile Birleşmiş Türk Müziği sanatçıları adı altında verdikleri halk konserleriyle büyük beğeni toplamışlardır. 10 Ekim 1984 tarihinde Ankara Radyosu’ndaki görevine yetişmek isterken geçirdiği elim bir trafik kazası sebebiyle aramızdan ayrılmıştır.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Yararlanılan kaynaklar:
🔸 TRT Arşiv Serisi – Nermin Demirçay