Necdet Cici kimdir?

NECDET-CİCİ

Doğum Tarihi: 1916
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: 1995

Halili Mahmudiye ilk okulunda eğitime başlayan Necdet Cici ‘nin esas soyadı “Kayral”dır. İlk öğrenim sonrası Galatasaray Lisesi’nde öğrenim görmüştür. Galatasaray Lisesi okul takımında çabukluğu ve gol vuruşlarındaki becerisiyle dikkatleri üzerine çeker ve çok geçmeden okul takımından Galatasaray genç takımına, oradan da A takıma geçer. 1927 yılında futbola başlayan sanatçı uzun yıllar sağ açık oynamıştır. Galatarasaray Spor Kulübü’nün resmi formasıyla uzun yıllar sağ açık oynayan Cici Necdet, ilk kez 1928 yılında Fenerbahçe ile gerçekleştirilen müsabakada yer alırken; yine ilk olarak 1932 yılında Bulgaristan ile gerçekleştirilen milli maçta ülkemizi temsil etmiştir. 1939 yılında futbolu bırakmış ve musikiye yönelmiştir.

Fenerbahçe’nin unutulmaz futbolcusu olan Zeki Rıza Sporelli vesilesiyle Münir Nurettin Selçuk ile tanışan Necdet Cici, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda uzun yıllar ders alır. Münir Nurettin Selçuk dışında Artaki Candan, Marko Çolakoğlu, Fulya Akaydın ve Enise Can musiki meşk ettiği diğer isimlerdir. 1950 yılında TRT İstanbul Radyosu mikrofonlarından dinleyiciyle buluşmaya başlayan sanatçı emekli olduğu 1976 yılına kadar solist, korist ve prodüktör olarak hizmet vermiştir.

1938 yılında Kayral olan soyadını Cici olarak değiştirmesini şöyle anlatıyor:

Galatasaray Lisesi’nin altıncı sınıfında idim. Eksik olmasınlar, mektepte şakacı arkadaşlar çoktu. Bunların başında da Bülent Cimcoz, Naci Sadullah ve Nihad Erim gibi arkadaşlar gelir. BÜlent Cimcoz ile aynı sırada oturuyorduk. Nereden esti ise, bir gün yüzüme, uzun uzun baktıktan sonra sağ eliyle burnumu avuçlayarak: “Yahu Necdet’ciğim! Senin ne cici burnun varmış da haberimiz yok” deyince bütün arkadaşlarım o günden sonra “Cici Burun” dediler. Bu durum yıllarca sürdü ve Galatasaray formasıyla çıktığım Fenerbahçe maçında beni kızdırmak isteyen taraftarların “Vah Cici Vah Cici” tezahüratının ardından soyadımı değiştirme kararı aldım ve mahkeme kararıyla “Necdet Cici” oldum.

Yazıyı Hazırlayan: Sefer KARABÜK

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  TRT Zaman Zaman İçinde TV Programı
🔸  Necdet Cici röportajı – Doğan Ergin arşivi
🔸  “Ses” Sanatçılar Ansiklopedisi
🔸  Galatasaray Tarihi: Avrupa Zaferleriyle Unutulmaz Yıldızlarıyla (Kitap)

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.