Muzaffer Gülek

  • Doğum Tarihi: 09.09.1924
  • Doğum Yeri: Mersin
  • Ölüm Tarihi: 08.10.2010
  • Defnedildiği Yer: İstanbul – Sahrayıcedid Mezarlığı
MUZAFFER-GÜLEK

Annesi Ayşe Hanım, babası Ali Kemal Bey’dir. 771 öğrenci numarası ile 1934 – 1942 yılları arasında Galatasaray Lisesi’nde öğrenim gördü ve buradan mezun oldu. Mesut Cemil’den tanbur, Melahat Pars ve Münir Nurettin Selçuk’tan ise repertuvar dersi alan Muzaffer Gülek; liseden mezun olduğu yıl İstanbul Radyosu’nda göreve başladı ve yıllarca TRT Radyoları’ nda ses ve saz sanatçısı olarak hizmet verdi. Tanbur, piyano ve akordeon çalan sanatçı ilk kez sahneye 20.05.1944 tarihinde Haydi Opereti’nde çıkmıştır.

Batı Müziği ile de ilgilenen sanatçı iyi derecede bateri çalmasının dışında Jazz türünde programlara da ses sanatçıçısı olarak katılmış, sahne programlarında tango ve valsler de icrâ etmiştir. Günümüze kadar 14 plak yaptığı bilinmekte.

Türk Musiki dışında spor ile de yakından ilgili olan Gülek; Galatasaray Spor Kulübünde 100 metre yüzücü ve su topu takımında profesyonel oyuncu olarak çalışmıştır. 1948 yılında Mahmure Gülek ile evlenen sanatçının Turan ve Tunç adında iki çocuğu olmuştur.

Tunç Gülek: “Türkiyenin ilk tekstil fabrikasının sahiplerinden birisi olan babamın çevresi çok geniş ve çenesi kuvvetli birisiydi. Bol bol fıkra anlatır ve çok iyi taklit yapardı. Ruhu şâd olsun.”

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Katkı Sağlayan: Mert Yılmaz | Yazıyı Hazırlayan: Sefer KARABÜK