Mustafa Kovancı kimdir?

Doğum Tarihi: 01.07.1922
Doğum Yeri: Manisa – Salihli
Ölüm Tarihi: 12.03.2014
Defnedildiği Yer: İzmir – Doğançay Mezarlığı

Anne adı Fatma, baba adı Emin olan Türk Musikisinin değerli ses sanatçılarından Mustafa Kovanlı sanat hayatını şöyle anlatıyor:

Ailemde musiki ile meşgul olan yoktur. Küçük yaşta musikiyi Münir Nurettin Selçuk plâklarını dinleyerek sevdim. Kendi kendime aynen onun tavrını benimseyerek söylemeye başladım. Kendi kendime meşk ettiğimi gören eş dost beni teşvik etti ve Ankara’ya gelerek 18 yaşımda iken 1940 yılında imtihana girerek radyo emisyonlarıma başladım. Yedi yıl burada çalıştıktan sonra; Perihan Altındağ Sözleri ile beraber İstanbul’a gelerek Kristal Gazinosu’nda okumaya başladım.

İstanbul’a gelmemin beşinci ayında (1948 Mart ayı) konservatuvar icrâ heyetine girdim. Bu arada 1949 – 1950 yıllarında Münir Nurettin Selçuk ile Kalamış kulübünde çalıştım. Bu iki yılı ömrüm boyunca unutmayacağım.

Ankara Radyosu’na ilk sınav müracaatını kaçırdığı için yılmadan Ankara’da radyo imtihanlarına hazırlandığı sırada Mustafa Çağlar ile tanışmış ve kendisinden feyz almıştır. Aynı dönemde Fahri Kopuz ile de tanışarak musiki bilgisini ilerleterek 1940 yılındaki radyo imtihanına girmiş ve 1970 yılına kadar TRT Radyoları’na hizmet vermiştir. 1970 yılı sonrasında ise radyolardan ayrılarak özel musiki çalışmalarına devam etmiştir. Mustafa Kovancı aynı zamanda 1950’li yılların sonuna doğru İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak avukat olmaya hak kazanmıştır.

Yazıyı Hazırlayan: Sefer KARABÜK Katkı Sağlayan: Yasin Vefalı

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Radyo Haftası Dergisi
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.