Mustafa Çağlar kimdir?

Mustafa-Çağlar

Doğum Tarihi: 1911
Doğum Yeri: Midilli
Ölüm Tarihi: 27.01.1961
Defnedildiği Yer: İstanbul – Zincirlikuyu Mezarlığı

Mustafa Çağlar, 1923 yılında ailesiyle Midilli’den Ayvalık’a gelmiş ve askerliğini Balıkesir’de yapmıştır. Askerde olduğu yıllarda komutanı Ali Hikmet Bey’in teşvikiyle Balıkesir Musiki Cemiyeti’ne başlayan sanatçı musiki bilgisini ilerletmek için ilerleyen yıllarda Darüttâlim-i Musiki heyetine girmiştir. Neyzen İhsan Bey, Fahri Kopuz, Refik ve Fahire Fersan, Kemal Niyazi Seyhun ve Münir Nurettin Selçuk gibi usta isimlerle çalışma fırsatı bulan Çağlar, 1932 yılında İstanbul Radyosu mikrofonları aracılığıyla bizlerle buluşmuştur.

1938 yılından itibaren Ankara Radyosu’nda çalışmaya başlayan sanatçı 1941 yılında yapılan imtihan neticesinde A kategorisine terfi etmiştir. 1948 yılında radyodan ayrılarak sahne ve plak çalışmaları yapan Mustafa Çağlar; 1946 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti’nde ses sanatçısı olarak görev almaya başlamış ve vefat edene kadar bu görevini sürdürmüştür.. Türk Musiki repertuvarına dört eser bestelemiştir.

Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi – Zeki Tükel
🔸  Milliyet ve Cumhuriyet Gazetesi Arşivi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.