Mualla Yakar

  • Doğum Tarihi: 1915
  • Doğum Yeri: Yemen
  • Ölüm Tarihi: 27.04.2000
  • Defnedildiği Yer: İstanbul – Karacaahmet Mezarlığı

General doktor Suphi Yakar (ö.1952) ve Enise Yakar’ın (ö.1949) beş çocuğundan biridir. Babasının görevli bulunduğu San’a da (Yemen) 1915 yılında dünyaya gözlerini açar. Yine babasının görevi nedeniyle çocukluğu birkaç farklı şehir sonrası İstanbul’da geçer. Evlerinde düzenlenen mûsikî meşkleri çocuk yaşlarda onun dikkatini çeker ve mûsikiye gönül verir. Muallâ Yakar eğitimi sırasında arkadaşları arasında da sesinin güzelliği ile tanınmaya başlamıştır… Okulda yapılan müsamerelerde ve hocalarının yanında okuduğu günün şarkılarıyla onlardan büyük bir teşvik görür. Okulunu bitirdikten sonra kendince mûsikîyle meşgul olur, mûsikî onda gittikçe artan bir arzudur. 8 Temmuz 1937 tarihinde deniz subayı teğmen Lem’i Kırgöz ile hayatını birleştirir bu evliliğinden tek evladı Umur Kırgöz dünyaya gelir. Evlilikleri 8 yılın ardından sona erer.

Muallâ Yakar için bir dönüm noktası…

Okulunu bitirip serbest kaldıktan sonra mûsikîyle daha da ilgilenen Muallâ Yakar, 1940’ların ortalarında değerli kemençe sanatkârı ve hoca Kemal Niyazi Seyhun’la tanışarak, sanat hayatı için büyük adımını atmıştır. Muallâ Yakar’ın sesini dinleyen ve mûsikî bilgisini değerlendiren Kemal Niyazi Bey ona bir süre ciddi şekilde nota, solfej, usûl ve makam dersleri verir. Gerekli eğitimi sonrasında Konservatuvar İcra Heyeti’ne alınarak konserlere katılmaya başlar. Ayrıca İstanbul Radyosu’nun açılmasıyla beraber orada da solo yapmaya hak kazanır. Klâsik eserleri büyük bir titizlikle icra eden sanatçı mûsikîmizin önemli bir temsilcisi olarak sanatını yıllarca bizlere sunmuş ve 1960’lı yıllara gelindiğinde sanat hayatını noktalamıştır.

Seyahatlerden çok hoşlanan sanatkâr ziyaret için gittiği Konya’dan, 27 Nisan 2000 günü İstanbul’a dönüşü için bindiği otobüsün kaza yapması sonucu vefat etmiştir. Karacaahmet mezarlığı’nda babasının yanında medfûndur.

Mualla-Yakar
1951 yılında Kadıköy’deki evinde çekilmiş bir fotoğraf

Sanat hayatının epey eskiye dayanması sebebiyle çevremdeki mûsikîşinas büyüklerimden sanatçı hakkında pek bilgi edinemedim. Muallâ Yakar sahne ve plak çalışmaları yapmamış. Çok uğraşmama rağmen ne yazık radyo kaydını bulamadım. Geçtiğimiz yıl tek evladı Umur Kırgöz’le tanışmamız esnasında; o da annesinin saz heyetiyle icrâsını uzun zamandır duymadığı için solosunu tekrar duyabilmek arzusundan bahsetti. Benimde merakımı hissetmiş olacak ki! Kendisinin sazsız ve özel olarak evde kaydettiği bir icrasının olduğunu ve bunu benimle paylaşacabileceğini söyledi, birkaç ay önce elime ulaşan bu kaydı defalarca dinledim bende bir sonraki gönderimde sizlerle paylaşacağım böylece Muallâ Yakar’ın sesi ilk kez internet ortamına taşınmış olacak… ve bugün onu anmış olacağız.

Yararlandığım kaynaklar:
🔸 Radyo Haftası Zeki Tükel’in röportajı – 1951
🔸 Akşam gaz. Sadeddin Gökçepınar’ın röportajı – 1950
🔸 Sanatkârın oğlu ile görüşmelerim – 2017, 2018

Yazıyı Hazırlayan:  Yasin Vefalı