Melahat Pars kimdir?

  • Doğum Tarihi: 1918
  • Doğum Yeri: İstanbul – Fatih
  • Ölüm Tarihi: 10.05.2005
  • Defnedildiği Yer: İstanbul – Zincirlikuğu Mezarlığı

Annesi Zehra Hanım, babası tütün eksperi İsmâil Hakkı Bey’dir. İstanbul Kız Lisesi’nden mezundur. Musikişinas bir ailede dünyaya gelen Melahat Pars ilk musiki eğimini on iki yaşında Kanuni Selânikli Ahmet Bey’den almış daha sonra da Dârütta’lîm-i Musiki Heyeti’ne devam etmiş; Fahri Kopuz, Reşat Erer, İhsan Aziz Bey, Cevdet Çağla, İzzettin Ökte, Selahattin Pınar gibi usta isimlerle çalışma fırsatı yakalamıştır. Fahri Kopuz’dan ud dersleri de alan sanatçı İstanbul Radyosu’nun ilk yıllarında radyo mikrofonları aracılığıyla dinleyiciyle buluşmuştur.

İlk plağı, yaşı küçük olduğu için “Ruhat” rumuz adıyla satışa çıkar ve bir çok plağında da bu rumuzu kullanır. İlk plağında icrâ ettiği eser “Gecenin Mâtemi”dir. Eşi Dr. Hazım Pars’ın işi sebebiyle önce Doğu Anadolu bölgesine daha sonra da Ankara’ya gelirler. 1944 yılında Ankara Radyosu’nda göreve başlar ve uzun yıllar hizmet verir. 1954 yılında yeniden İstanbul’a taşınır; bir yandan İstanbul Radyosu’nda solist ve koro şefliği görevlerini sürdürürken diğer yandan İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti’ne de hem icrâcı hem de eğitimci olarak görev alarak bir çok öğrenci yetiştirir.

Güftesi Yegâne Teksel’e ait olan “Avare gönül yine sensiz hicrana daldı” mısraı ile başlayan Hüzzam makâmındaki ilk eserini 1948 yılında Fahri Kopuz’un vesilesiyle besteler. Türk Musikisine kazandırdığı sözlü eserlerin sayısı kırka yakındır.

Melahat Pars nam-ı diğer Ruhat Hanım’ın, Dr. Hazım Pars ile evliliğinden Behiç, Erol ve Cengiz Pars adında üç evlâdı olmuştur.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Yazıyı Hazırlayan:  Sefer KARABÜK  

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Melahat Pars Röportajı – Radyo Haftaso Dergisi (Makale)
🔸  Mustafa Rona – 50 Yıllık Türk Musikisi (Kitap)