Mehmed Veli Faik Kanık kimdir?

Mehmed-Veli-Faik-Kanık
  • Doğum Tarihi: 1881
  • Doğum Yeri: İzmir
  • Ölüm Tarihi: 20.11.1953

İzmir Sanat Okulu’nda öğrenim gördüğü yıllarda musiki ile tanıştı ve hocası Mustafa Bey’in aracılığıyla Muzika-i Hümayun’da şef yardımcısı olan Zati Arca ile tanışarak klârinet dersi almaya başladı. Kabiliyeti sayesinde 16 yaşında iken Muzika-i Hümâyun’a er rütbesinde giren sanatçı kısa sürede başarıya ulaşarak solist sâzende sıfatını alır. Osmanlı döneminin saray orkestrası şefi Dusep Paşa’nın dikkatini çeken sanatçı o günden itibaren binbaşı rütbesiyle saray orkestrasında hizmet vermeye başlar ve Avrupa’da gerçekleştirilen konserlerde görev alır.

İcrâkârlığını ve nazâri bilgilerini ilerleterek saray orkestrasında önce öğretmen yardımcılığına sonra öğretmenliğe terfi eder. İcrâsı gibi eğitmenlikte de başarıya ulaşan Kanık, Cumhuriyet’in ilânının ardından Riyaset-i Cumhur Armoni Mızıkası şefi olur.

1925 yılında Ankara’da kurulan “Musiki Mullim Mektebi”nde beş yıl süreyle klârinet ve nazariyat dersleri veren sanatçı Ankara Radyosu’nun da ilk müdürlerindendir. İlerleyen yıllarda İstanbul’a yerleşir; İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda ilmî heyet üyeliği ve 1950 – 1953 yılları arasında İstanbul Radyosu’nda tonmaysterlik, yapar.

Türk Edebiyatı’nın usta şâirlerinden Orhan Veli Kanık’ın babası olan Mehmed Veli Faik Kanık’dan günümüze Türk Musikisi repertuvarı için bestelediği beş sözlü eser kalmıştır.

Yazıyı Hazırlayan:  Sefer KARABÜK  

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Nazmi Özalp – Türk Musikisi Tarihi (2. Cilt)
🔸  Orhan Veli’nin şiirlerini önce babası bestelemişti – Murat Bardakçı – Haber Türk (23.02.2014)

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.