Mefharet Yıldırım kimdir?

Mefharet-Yıldırım

Doğum Tarihi: 17.01.1920
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: 24.07.1998
Defnedildiği Yer: İstanbul – Zincirlikuyu Mezarlığı

Çocuk yaşlarında musikiye merakı ailesi tarafından fark edilen Mefharet Yıldırım ortaokul döneminde iken 1935 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’nın sınavında başarılı olarak Matmazel Rozental’den şan, Hulusi Öktem’den solfej dersleri aldı. Aile dostları Kemal Batanay ve dayısı Sabahattin Volkan’dan Türk Musikisi’nin inceliklerini öğrenme ve meşk etme şansına erişti.

Ses Sanatçısı Bedriye Hoşgör‘ün vesilesiyle 1939 yılında TRT Ankara Radyosu’na alındı ve 1940 yılında gerçekleştirilen sınavda Radife Erten ile birlikte en başarılı sanatçı olarak sınavı kazandı. Ruşen Ferit Kam, Nuri Halil Poyraz, Refik Fersan, Mesut Cemil, Fahri Kopuz, Vecihe Daryal ve Fahire Fersan Ankara Radyosu’nda meşk ettiği ve eğitim aldığı hocalarıdır.

1945 yılında sahne ve plak çalışmaları için İstanbul’a taşınan sanatçı 1949 yılında İstanbul Radyosu’nda ve İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti’nde görev yapmaya başladı. 1946 ve 1960 yılları arasında Türk Sineması’nın on filminin eserlerini seslendiren Mefharet Yıldırım 1976 yılında İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda şef yardımcılığı ve sanat kurulu üyeliği de yapmıştır. 1994 yılına kadar bu görevine, vefat edinceye kadar da İstanbul Teknik Ünviersitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndaki öğretim üyesi görevine devam etmiştir. Günümüze ulaşan iki bestesi bilinmektedir.

Yazıyı Hazırlayan:  Sefer KARABÜK  

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Sesini Dinlediklerimiz: Mefharet Yıldırım – Hilmi Rit (Makale)
🔸 “Ses” Sanatçılar Ansiklopedisi
🔸 Radyo Âlemi Dergisi: Mefharet Yıldırım ile Röportaj (Makale)
🔸  Devlet Korosu Web Sitesi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.