Mediha Demirkıran kimdir?

MEDİHA DEMİRKIRAN

Doğum Tarihi: 01.04.1926
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: 06.03.1988
Defnedildiği Yer: İstanbul – Zincirlikuyu Mezarlığı

Trt Radyolarının güzide ses sanatçılarından Mediha Demirkıran musiki hayatını şu cümlelerle anlatmış:

İlk mektebin dördüncü sınıfına devam ediyordum. Bir gün, musiki dersinde hocamız geçmemiş, onun yerine boş kalan derste, müdür bey bu vazife ile bizleri etrafına toplayarak “Çocuklar hocanız hasta. Ben de musikiden pek anlamam. Onun için kendi kendinize ezberlediğiniz şarkıları söyleyin, ben de dinleyelim” demişti.

Sınıf mümessili kürsüye geçerek bize kumanda etmeğe başladı. Hep bir ağızdan ezberlediğimiz türkü ve marşları söylüyorduk. Nihayet, müdür bey içimizde güzel sesli biri varsa ondan da bir şarkı dinlemek istediğini söyledi. Tabii hep birbirimize bakıyorduk. Hiç kimse de cesaret yoktu. Biraz sonra arkadaşlarım benim şarkı bildiğimi be güzel de söylediğimi anlatınca müdür bey, benden bir şarkı okumamı istedi.

Zorla kürsünün üstüne çıkarıldım ve “Bursa’nın ufak tefek taşları” diye yarım yamalak ezberlediğim bir türküyü söylemeye başladım. Çocuklar da, müdür de ikinci bir şarkı okumam için ısrar ediyorlardı. Dayanamadım. Zaten serde çocukluk da vardı. Esasen, sıkılganlığım geçmişti. Artık rahatça okuyor, alkışlardan cesaret bularak, bir diğer şarkıya geçiyordum. O gün tam 5 şarkı ve türkü okudum. Daha doğrusu, bir altıncısını bilmiyordum. Zil çalıp teneffüse çıkınca çocuklar etrafımı çevirmiş, benden övgüyle bahsediyorlardı.

İşte ilk defa olarak ve bir topluluk karşısında verdiğim bu konser(!)den sonra; içimdeki heves, daha artmış ve benim çalışmama kuvvet vermişti. Mektebi bitirdikten sonra ailem de muhitim de sesimle alâkalanmağa başlamışlardı. Bu teşvikler, beni radyo imtihanına kadar sürükledi ve girdiğim imtihanda muvaffak olarak, radyoya alındım.

1951 yılında Radyo Dünyası mecmuasının düzenlediği ses yarışmasında birinci olan Mediha Demirkıran, yine aynı yıl Ankara Radyosu’nda görev yapmaya başlar ve 1954 yılına kadar Ankara’ kalır. 1954 yılında İstanbul’a taşınarak plak ve gazino çalışmalarına başlayan sanatçı, 1960 yılında İstanbul Radyosu’nda görev yapmaya başlar ve emekli olduğu 1985 yılına kadar radyo mikrofonlarından dinleyiciyle buluşmasını sürdürür.

Yazıyı Hazırlayan: Sefer Karabük | Katkı Sağlayan: Müfit Yalçınkaya

Yararlanılan kaynaklar:

🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi (Zeki Tükel)
🔸 Radyo Haftası Dergisi
🔸 İstanbul Şehir Üniversitesi Arşivi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.