Kemâl Gürses kimdir?

* Fotoğraf Mehmet Güntekin arşivinden alınmıştır.

Doğum Tarihi: 1913
Doğum Yeri: Giresun – Görele
Ölüm Tarihi: 11.04.1991

Hânende, şef ve bestekâr Kemâl Gürses sanat hayatını şöyle anlatıyor.

Küçükten beri esasen sesim güzeldi. Fakat hiçbir zaman ses sanatkârı olmayı düşünmemiştim. Memleketimdeyken inşaat ustalığı yapardım. Bu sanatımla para kazanmak için İstanbul’a 1925 yılında geldim. Burada oldukça iyi işler buluyor, inşaat ustalığı yapıyordum. Yine bir gün bir apartman inşaatında çalışıyordum, öğle paydoslarında arkadaşlarla oturur onlara şarkılar söylerdim.

O gün bir zat benim yanıma gelerek:
– Evlâdım, dedi. Senin sesin ne kadar güzel. Bu sesi çalıştırsana.
-Aman beyefendi, bendeniz inşaat ustasıyım
-Olsun sen yarın bana gel bizim evde, hemen yandaki sonradan isminin Sâdeddin Kaynak olduğunu öğrendiğim bu beye ertesi gün gittim ve ilk derslere başladık!*

Kendisinden dini musiki meşkediyordum, daha sonra Ali Rıza Şengel’den mevlit ve ilâhi dersleri aldım. Bu üstadların delâletiyle de bu vakadan iki sene sonra plak doldurmaya başladım.

*Bu cümle kaynakta yazdığı şekliyle alınmıştır.
* Fotoğraf Mehmet Güntekin arşivinden alınmıştır.

Sanat hayatına 1937 senesinde atıldım; bu sırada solist olarak da okuyordum. O zaman hânende Feyzi Kaptan vardı. Bana fasıl okuyucusu olarak çalışmamı tavsiye etti. Ben de o tarihten sonra fasıl okuyucusu olarak çalışmaya başladım.

Bu çalışmalarım senelerce devam etti. Fasıl okuyuculuğu solistlikten bana daha iyi geldi. Tabii artık, inşaat ustalığını bırakmıştım.

1941 senesinde bir Akşam Gazetesi’nde konservatuvar icrâ heyetine bir hânende alınacağı yazıyordu. Doğrusu cesaret edemedim. Fakat Sâdi Erdem bana cesaret verdi ve imtihana girdim. Benimle beraber 22 kişi daha müracaat etmişti. İmtihan sonunda benim kazandığımı duyunca adetâ şaşırdım. Böylelikle de konservatuvara girmiş oldum. İlk bestemi 1942 senesinde yaptım. Hâlen 30 kadar eserim var. Askerliğimi İstanbul’da Bahriye bandosunda yaptım. Burada da saksafon çalmasını öğrendim. Alaturkada da yardımcı saz olarak ud çalarım.

Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi (1952) – Zeki Tükel
* Fotoğraf Mehmet Güntekin arşivinden alınmıştır.

1944 yılından 1978’e kadar İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi İcrâ Heyeti’nde şef yardımcılığı yapan Kemâl Gürses 1949 yılından itibaren İstanbul Radyosu’nda da hânende ve şef olarak görev yapmıştır. Fasıl musikisinin en önemli temsilcilerindendir.

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Radyo Haftası Dergisi
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.