İsmet Nedim Saatçi kimdir?

İsmet-Nenim-Saatçi
  • Doğum Tarihi: 24.03.1937
  • Doğum Yeri: Samsun

Kadriye Hanım ile Nedim Saatçi’nin iki erkek çoçuklarının küçüğü olarak doğmuştur. Müzisyen bir ailenin çocuğu olan İsmet Nedim’in; dedesi Mısır’lı Rıza Bey ve babası kanun, annesi ise ud çalardı. Henüz küçük yaşlarında evlerinde yapılan meşklerde musiki ile tanıştı ve ilk müzik bilgilerini babasından edindi, daha sonra Samsun Müzik Klübüne devam etti.

İlk, orta ve lise tahsilini Samsun’da tamamlamasının ardından İstanbul Belediye Konservatuarına girdi ve 1956 yılında mezun oldu. Ankara’ya geldikten sonra udî Fahri Kopuz ile meşk ederek repertuvar bilgisini genişletti. Şefik Gürmeriç, Fahri Kopuz, Muammer Sun, Ruşen Ferit Kam, Refik Ahmet Sevengil, Halil Bedii Yönetken, Suphi Ziyâ Özbekkan ve Muzaffer İlkar ders aldığı hocalarıdır. Sadi Hoşses’e ait nihâvend makamındaki “Ağlamakla, inlemekle ömrüm gelip geçiyor” isimli şarkıyı okuyan İsmet Nedim; Halil Bedii Yönetken, Muzaffer İlkar, Münir Nurettin Selçuk, Necdet Varol, Nevzat Atlığ, Refik Ahmet Sevengil, Ruşen Ferit Kam, Şerif Muhittin Targan’ın jüri olduğu imtihan neticesinde 1958 yılında Ankara Radyosu’nu kazanır ve göreve başlar.

İsmet Nedim Saatçi’nin 1958 yılında yaptığı ilk bestesi; güftesi Mehmet Erbulan’a ait “Sürmeyi Kaştan Alır, Ufacık Yaştan Alır” mısraıyla başlayan “Sarı Gülüm Kokmaz mı?” adlı eserdir.

1962 yılında Ankara Büyük Sinema’da gerçekleştirdiği büyük konserle adından sıkça söz ettirmeye başlayan sanatçı gerek kendi besteleri gerekse diğer bestekârların eserlerinden oluşan zengin bir repertuvar ile ilk kez Türk Müziği ve Batı Müziği çalgılarını aynı sahnede kullanmıştır. Bu başarılı çalışmanın ardından radyo emisyonlarını da yenilikçi müzik anlayışıyla gerçekleştirmeye başlar ve halkın büyük beğenisini kazanır. Bestelediği eserleri, satışa sunulan plakları ve sahne konserleriyle Türkiye’nin dört bir yanında İsmet Nedim fırtınası esmeye başlar. “Boş Çerçeve”, “Gelincik” , “Damarımda Kanımsın” gibi filmler için bestelediği özel eserlerle de Türk Sineması’nın en özel filmlerinde müzik direktörü olarak yer alır.

1967 yılında İstanbul Radyosu’na tayin olan İsmet Nedim, 1981 yılına kadar İstanbul Radyosunda Ses Sanatçısı olarak görev yapar. 1981 yılında Almanya Berlin’den aldığı eğitmenlik teklifini kabul eder ve 1981 – 1998 yılları arasında Berlin müzik okullarında doçent olarak öğretim üyeliği olarak görev alır. Hâlen Almanya’da yaşayan sanatçı Zeynep Saatçi ile evlidir, Dilara ve Dilruba adlı iki evladı vardır. Türk Musikisi reperuvarına yüzün üzerinde eser kazandırmış bir bestekârdır.

Kaynak: Dilruba Saatçi  Yazıyı Hazırlayan: Sefer KARABÜK