Handan Kara kimdir?

Handan-Kara
  • Doğum Tarihi: 1939
  • Doğum Yeri: İstanbul
  • Ölüm Tarihi: 15.04.2017
  • Defnedildiği Yer: İstanbul – Ortaköy Mezarlığı

Annesi Nazife Muzaffer Hanım, babası Salih Bey’dir. Okul yıllarında gerçekleştirilen müsamerelere sesiyle katılan Handan Kara, ilk musiki eğitimini Şevket Bütüner ve udi Hasan Erkoç’dan almıştır. Sahneye ilk kez 1955 yılında konuk sanatçı olarak çıkar ve hemen ardından Tepebaşı Gazinosu’nda alt kadroda çıkması için teklif alır. Gönül Yazar, Müzeyyen Senar ve Semra Atılay gibi usta isimlerin yer aldığı kadro ile birlikte sahne çalışmalarına başlar. Tepebaşı Gazinosu’nda gerçekleştirdiği başarılı sahnenin ardından ikinci teklifi Çakıl Gazinosu’ndan alır. Sahne çalışmaları ve turnelerin yanı sıra Feridun Darbaz’ın yönettiği İstanbul Üniversitesi korosunda da musiki bilgisini ve repertuvarını ilerletmeye çalışır.

1965 yılında açılan sınavı kazanarak TRT İstanbul Radyosu’nda birbirinden değerli isimlerle çalışma ve meşk etme şansına ulaşır. Aynı yıl ilk plağını Columbia firması için kaydeder ve günümüze kadar yirmiden fazla plağı satışa sunulmuştur. 1969 yılında Yıldırım Gürses’in teklifi üzerine “Sonbahar Rüzgarları” filminin müziklerini seslendiren sanatçı dört filmin müziklerini seslendirmiş üç filmde de rol almıştır.

1974 yılında eşinin isteği üzerine Almanya’ya yerleşerek musiki çalışmalarına Hamburg Türk Müziği Korosu’nu kurarak devam etmiştir. Erdoğan Sipahioğlu ile evliliğinden Tülay, Aytül ve Gülay isimli üç kızı olmuştur.

Yazıyı Hazırlayan:  Sefer KARABÜK  

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Handan Makamı – Hümeyra Kaya (Kitap)
🔸  Sinematürk Web Sitesi
🔸 “Ses” Sanatçılar Ansiklopedisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.