Hamit Dikses

Hamit-Dikses
  • Doğum Tarihi: 1901
  • Doğum Yeri: İstanbul
  • Ölüm Tarihi: ?

Annesi Fatma Mediniye Hanım, babası Hacı Ferhad Bey’dir. İlk tahsilini Rehber-i Saadet’de yapan sanatçı, Fransız Mektebi’nde bir sene, Kadıköy For Mektebi’nde de iki sene öğrenim görmüş. Birinci Dünya Savaşı’nda babası şehit düşünce, Enver Paşa; Hamid Diksesi, İzmir’e göndermiştir. Musikiye 16 yaşında bir arkadaşının kemanını çalarak başlamıştır. Yirmi yaşına geldiği zaman İstanbul  “Gülşeni Musiki Mektebi”ne devam etmiş birçok musiki üstâdını burada tanımıştır.

Sahneye ilk defa bu mektebin Şehir Dram Tiyatrosu’nda verdiği büyük bir konserde, otuz  kişilik topluluk arasında hanende olarak çıkmıştır. Musiki derslerini Kemani Cemâl Bey, Bestenigår Ziya Bey ve Aksaray’lı Nazmi Bey’den almıştır. Bir süre Darüttalimi Musiki Heyetine de devam eden Hamit Dikses, 1932 yılında “Mulen Rui” gazinosunda hanende olarak program yapmıştır.

  • Ek bilgi: Yesârî Asım Arsoy ilk bestesi olan “Zavallı Kalbimi Dinle, Sana Figan Eylesin Bak” mısraı ile başlayan eseri ilk kez Hamit Dikses’in plağa kayıt ettiğini belirtmiştir.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Yazıyı Hazırlayan: Sefer KARABÜK