Hamdi Tokay kimdir?

Doğum Tarihi: 1907
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: Bilgi edinilemedi.
Defnedildiği Yer: Bilgi edinilemedi.

Küçük yaşlarında musikiye meraklı olan Hamdi Tokay orta ve lise tahsilini İstanbul’da tamamlamış. İlk musiki derslerini babasından alan sanatçı ilk olarak tanbur öğrenmiş ve daha sonraları Topal Ahmet Ağa ile meşk etmiştir. Kendi kendine klârnet öğrenmeye başlayan Hamdi Tokay, İstanbul’dan Balıkesir’e gitmiş ve öğretmen olan Necati Bey ile musiki çalışmalarını sürdürerek Türk Musikisi nazariyatı ve nota dersleri almıştır.

Askerlik vazifesini bandoda yapan Hamdi Tokay İstanbul ve Ankara Radyoları’nda uzun yıllar görev yapmıştır. Sanatçı ilk klârnet dersini şöyle anlatıyor:

İlk klârnete başladığım zaman dudaklarım yara bere içinde kalmıştı, bir ara bu sazdan vazgeçmeyi dahi düşünmedim değil. Dudaklarımın acısından yemek dahi yiyemez oldum. Allah’dan ki bu çok uzun sürmedi ve klânet bana, ben de klarnete alıştım. Nota ve usul bilgimi ilerlettikten sonra radyoda çalmaya başladım. O zaman Ankara Radyosu’nda fasıllara Hakkı Derman, Tahsin Karakuş, Şerif İçli ile çalıyorduk.

Hamdi Tokay, Türk Musikisi repertuvarına birbirinden güzel otuzun üzerinde eser bestelemiştir.

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi (Zeki Tükel)
🔸 Radyo Dergisi Sayı 12

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.