Güler Göksel kimdir?

GÜLER-GÖKSEL
  • Doğum Tarihi: 04.02.1934
  • Doğum Yeri: İzmir
  • Ölüm Tarihi: 13.01.2009

İlkokulu Kestelli okulunda bitirdikten sonra orta öğrenimi sırasında İzmir Musiki Cemiyeti’ne devam ederek öğrenimini sürdürdü. 1953 yılında açılan sınavı kazanarak İzmir radyosunda stajyer Ses Sanatçısı olarak göreve başladı. Güler Göksel , 1963 yılında İzmir radyosundan ayrılarak Ankara Radyosuna tayin oldu ve usta isimlerle meşklere katılarak musiki bilgisini ilerletti. Sâdeddin Kaynak, Selahattin Pınar ve Münir Nurettin Selçuk ile çalışma fırsatına da erişmiştir.

Radyo çalışmaları dışında sahne konserleri de veren sanatçı İzmir’de “Ege’nin İncisi” olarak anılırdı. Ankara Radyosun’da Ayten Zenger, Müzeyyen Yıldızdoğan, Neşe Can, Gönül Söyler , Gönül Akın ve Nevin Güler  gibi sanatçılarımızla yakın dostluğu vardı. 1984 yılında Ankara Radyosun’dan emekli oldu ancak genç sanatçılara desteğini daima sürdürdü.

1954 yılında eşi Burhan Göksel’le tanışarak çok sevdiği müzik yaşantısına güzel sesi ve iyi bir müzik kulağı olan eşini de dahil etti. Bir yıl sonra Reha adında bir oğlu oldu ve sonra sırasıyla ; Süha,İpek ve Dilek adında 4 çocuk sahibi oldu.

Yazıyı Hazırlayan:  Sefer KARABÜK  

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Nazmi Özalp notları
🔸  “Ses” Sanatçılar Ansiklopedisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.