Fikret Kozinoğlu kimdir?

FİKRET KOZİNOĞLU

Doğum Tarihi: 25.10.1931
Doğum Yeri: Kayseri – İncesu
Ölüm Tarihi: 14.03.2008
Defnedildiği Yer: İstanbul – Zincirlikuyu Mezarlığı

Türk Musikisinin değerli ses sanatçılarından Fikret Kozinoğlu (Fikret Uğurlu) sanat hayatını şöyle anlatıyor:

Ailemizdeki musiki sevgisi kısa bir zamanda bana da geçti ve daha çok küçük denebilecek bir yaştayken çalışmaya başladım. Esasen, annemin ud çalması, babamın da sesiyle bu ahenge iştirak etmesi, bendeki bu heves ve kabiliyete derhâl tesir etmiştir. İlk önceleri; anne ve babamın yanında onlara uymaya çalışarak, güyâ meşke başlamıştım. Bu devamlı dersler, belki de yaşımın müsaitsizliği yüzünden; bende bir iştahsızlık ve lâkaydi meydana getirmekten geri kalmamıştır. Artık kendi kendime meşk edecek kadar da bir şeyler öğrenmiştim.

İlk öğrendiğim şarkı “Yine bir sızı var” idi. Bunu hem seviyor, hem de güzel okuduğum için, dilimden düşürmüyordum. Böylece musikiye dört elle kendi kendime sarılmış oldum. 1953 yılında açılan Ankara Radyosu’ndaki imtihanı da stajyer olarak kazanarak çok arzu ettiğim radyo mikrofonuna çıkmış bulundum.

Özel Not: Fikret Kozinoğlu, ses sanatçısı İsmet Uğurlu Çeviker ve piyanist Şevket Uğuluer’in kardeşidir.

Katkı Sağlayan: Yasin Vefalı | Yazıyı Hazırlayan: Sefer KARABÜK

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Radyo Haftası Dergisi – İsmet Uğurlu Röportajı
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.