Fahriye Caner kimdir?

FAHRİYE-CANER

Doğum Tarihi: 1919
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: 17.02.1992
Defnedildiği Yer: İstanbul – Karacaahmet Mezarlığı

Asıl adı Fahrünnisa olan Fahriye Caner sanatçı bir aileye mensuptur. Babası Şeyh Mustafa Efendi, annesi Şefika Hanım’dır. Ağabeyi Hâfız Mahmut Bey, büyük ablası Nefise Özses bestekâr ve kemâni, diğer ablası Saadet Hanım ise ses sanatçısıdır. Küçük yaşlarında musikiye ilgi duyan sanatçı İstanbul Belediye Konservatuvarı mezunudur. Tanburi Mehmet Ali Ağa, Yesârî Âsım Arsoy, Suphi Ziyâ Özbekkan ve Fahri Kopuz gibi usta isimlerle çalışma fırsatı yakalamış, Dr. Neşat Halil Öztan’ın Türk Musikisi Korosu’na ve Darrüttâlim-i Musiki’ye bir süre devam etmiştir.

1935 yılında İstanbul Radyosu’nda ve 1936 yılında ise Ankara Radyosu’nda görev yapmıştır. Eşinin mesleği gereği bir süre sanat hayatına ara veren Fahriye Caner plak ve sahne çalışmaları da yapmıştır. 1955 yılında yeniden Ankara Radyosu’na başlayan sanatçı 1962 yılında İstanbul’a tayin olur ve emekli olduğu 1979 yılına dek TRT mikrofonları aracılığıyla dinleyicileriyle buluşmuştur. Mustafa Caner ile evli olan sanatçının Olcay ve Tunç isimli iki evlâdı olmuştur.

Fahriye Caner, Atatürk ile ilgili anısını Radyo Haftası Dergisi’nde Turan Elçi’ye şöyle anlatıyor:

1936 senelerinde Ankara Radyosu’nda okurken sık sık Atatürk’ün huzuruna saz arkadaşlarımla birlikte köşke davet edilirdim. Eşsiz Ata bizi zevkle dinler ve iltifatlarda bulunurdu. Yine bir gün çağrılmıştık. Atatürk bana: “Kara kız, sana yeni bir şarkı öğreteceğim. Bakalım kabiliyetin var mı?” dedi ve “Mâni Oluyor Hâlimi Takrîre Hicâbım” şarkısını kendisi okudu, sonra bir kere de beraberce tekrar ettik. Öğrenmiştim. “Tekrar et bakalım” dediğinde her hâlde hatasız okumuştum… Afet Hanım’ın yanında; “Karakız, sen Avrupa’ya şan dersi almaya git, dönüşünde seni bir yıldız olarak görmeliyim.” dedi ve iltifatta bulundu. Atatürk’ün huzurunda geçen çok kıymetli hâtıralarım var.

Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  “SES” Sanatçılar Ansiklopedisi
🔸  Milliyet ve Cumhuriyet Gazetesi Arşivi
🔸 Radyo Haftası Dergisi
🔸 Radyo Dergisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.