Ercüment Batanay kimdir?

Doğum Tarihi: 09.04.1927
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: 04.05.2004
Defnedildiği Yer: İstanbul – Feriköy Mezarlığı

Hâfız, bestekâr, tanburî ve hattat Kemal Batanay ile tanburî Naime Batanay’ın evlatları olan Ercüment Batanay musiki öğrenimine babasının yaptırdığı özel tanburla 5 yaşında başladı. İlk musiki öğrenimini anne ve babasından alan sanatçı, Beylerbeyi’nde yapılan musiki toplantılarına babasıyla katılarak Rauf Yekta Bey, Neyzen Emin Dede gibi musiki üstadlarıyla çalışma fırsatı yakaladı. 10 yaşında Mesut Cemil ile tanışan Batanay, yaptığı Hisar Bûselik taksimi ile Mesut Cemil Bey’in ilgisini çekti ve usta sanatçı ile meşk etme şansına ulaştı.

1943 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti’nde göreve başladı. 1950 yılından itibaren İstanbul Radyosu’nda radyo emisyonlarına katılan Ercüment Batanay’ın, Nubar Tekyay ile birlikte gerçekleştirdikleri saz eserleri programı Türk Musikisi’nin en özel programları arasında yer almaktadır.

1960 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti ve İstanbul Radyosu’ndaki görevlerinden ayrılan sanatçı serbest sahne çalışmalarına ağırlık vermiştir. Ercüment Batanay mızraplı tanbur ve yaylı tanbur ekolünün usta isimlerinden biridir.

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Ercüment Batanay Röportajı
🔸 Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.