Ekrem Kongar kimdir?

Ekrem-Kongar

Doğum Tarihi: 01.02.1912
Doğum Yeri: Makedonya – Köprülü
Ölüm Tarihi: 23.12.1994
Defnedildiği Yer: İstanbul – Zincirlikuyu Mezarlığı

Ali Ekrem Kongar’ın biyografisini sizlere kızı Rennin Kongar ve Yasin Vefalı vesilesiyle sunuyoruz.

Sevgili Babam Ali Ekrem Kongar; Raşit bey ve Gül hanım’ın beş çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. İlk ve orta tahsilini Kadıköy Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra, 1935-1936 döneminde Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olmuş ve 1937 yılında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesine girerek tahsil hayatını ikmal etmiştir. Bu arada, Kartal Gençlerbirliği Bandosunu kurmuş ve Bando elemanlarına müzik dersleri vererek, Bandoyu aktif hale getirmiştir. Bu bando ile Pendik Tren İstasyonu’nda; Kartal ve Pendik’in önde gelen kişileri ve büyük kalabalıkla, Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılama şerefine erişmiştir.

Sevgili Babam Ekrem Kongar; aynı yıllarda; bestekâr, hanende, ud, keman ve piyano virtüözü olan Leon Hancıyan’dan musiki dersleri alarak birlikte meşk etmişlerdir. 11.07.1941 yıllında Yedek Subaylık görevini bitirip, Ankara Radyosu imtihanlarına girmiş ve birincilikle kazanarak, bir süre Ankara’da çalışmış, daha sonra, İstanbul Belediye Başkanlığı Konservatuar Müdürlüğü, Türk Musikisi İcra Heyetinde, 1. Derece sanatkâr kadrosunda ve ayrıca İstanbul Radyosu’nda devamlı olarak çalıştıktan sonra, 13.07.1977 yılında emekliye ayrılmıştır.

Musiki çalışma hayatı boyunca; Şan Sineması’nda birçok konserler vermiştir. Ayrıca Milliyet Gazetesi, Havadis Gazetesi ve Hayat Mecmuası’nda Türk Musikisi konusunda köşe yazarlığı yapmış ve bu arada Türk Sineması filmlerinde de şarkıları yer almıştır.

01.01.1985 – 01.01.1994 yılları arasında 9 yıl aralıksız olarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda, sözleşmeli olarak, Öğretim Kadrosunda yer almıştır. Hayatı boyunca yaptığı tüm çalışmaların birikimlerini ve koleksiyonlarını aynı kuruma bağışlamış ve notaların düzeltmelerini ve düzenlemelerini titiz bir biçimde yapmıştır.  Ayrıca yaşamı süresince Türk Kızılayı ve benzeri kuruluşlarda gönüllü çalışmış, yararlarına ücretsiz konserler vermiştir. Edebiyat ve Felsefe alanlarında devamlı çalışan Sevgili Babam Ekrem Kongar evli ve iki çocuk babası olarak hayata veda etmiştir.

Kaynak ve Yazıyı Hazırlayan: Yasin Vefalı