Berrin Erbay kimdir?

Doğum Tarihi: 1930
Doğum Yeri: İstanbul

İlkokula başladığı yıllarda musikiye ilgi duyan Berrin Erbay İstanbul Kız Lisesi mezunudur. Lise yıllarında musiki öğretmeninin ısrarı ile 1946 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı imtihanına girerek kazanmış ancak devam eğitimine devam etmemiştir. Eyyûbî Ali Rıza Şengel’den aldığı musiki dersleri sayesinde radyo sınavlarını kazanan sanatçı musiki hayatını şu sözlerle anlatıyor:

1947 yılında Ankara Radyosu için sınav açıldı. Sınavı Ankara’dan gelen bir heyet İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda yaptı. 3-4 kişi kazandık. Çok zor bir sınav oldu. O zaman 17 yaşındaydım. Bir sene bekledikten sonra Ankara’dan radyoya kabul edildiğime dair belge geldi. Annem ve babam, teyzemde kalmam şartıyla Ankara’ya gitmeme izin verdiler. Radyoda çok sıkı bir eğitime tâbi tutulduk. Konservatuvar eğitimi görüyorduk. Her gün değişik hocalardan ders gördük. Sabah eğitim görüyor, akşam yayına çıkıyorduk. Hocalarımız çok iyi hocalardı. Radyoya ikinci sınıf stajyer olarak girdim. Bir sene sonra bir sınavdan daha geçtim ve birinci sınıf stajyer oldum. Her sene imtihana tâbi tutuluyorduk. İyi imtihanlar veriyordum. Beş sene Ankara Radyosu’nda kaldım. Radyoda edebiyattan Batı Müziği’ne kadar çekitli alanlarda ders görüyorduk. Hocalarımız Mesut Cemil, Ruşen Ferit Kam, Nuri Halil Poyraz, Refik Fersan, Fahire Fersan, Fahri Kopuz, Sadi Hoşses, Radife Erten, Sıdıka Dalmen, Melâhat Pars ve Halil Bedii Yönetken’di. Böyle güçlü hocalardan ders gördüğümüz için şanslı talebelerdik.

Benim için hocaların hocası Mesut Cemil Bey’dir. O’nun sayesinde bütün bir müzik camiası var. O çok yönlü bir insandı, Kültürlü, mükemmel bir insan. O’nun haricinde Refik Fersan, Münir Nurettin Selçuk. Bunlar da büyük hocalar ama Mesut Bey, benim ilk hocamdı, şefimdi, yönlendiricimdi. Belki o bakımdan onu hocaların hocası sayıyorum…

Ankara Radyosu’nda hep canlı yayınlara girdim. Üçlü solo yapıyorduk. Behiye Aksoy, Mefharet Atalay ve ben solo okuyorduk. Zamanla tek sololara girmeye başladık. Canlı yayın kolay değildi. Çok dikkatle dinleniyor ve izleniyorduk. Stüdyoya titreyerek girip, titreyerek çıkardım. Bize eşlik eden sazlar çok değerli sazlardı. Biz okumuyor, onlar bize okutuyordu.

Ankara’da görev yaptığı sırada Osman Erbay ile evlenen Berrin Erbay 1952 yılının sonlarına doğru eşiyle İstanbul’a taşınır ve İstanbul Radyosu’nda görevine devam eder.

İstanbul’a geldikten sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı’na sınavla girdim. Konservatuvarda icrâ heyetinde Münir Nurettin Selçuk yönetiminde çalıştım. On sene kadar hem icrâ heyetinde hem de radyoda okudum. O yıllarda konservatuvarın Pazar günleri Şan Sineması’nda konserleri oluyordu. Bu konserlere katılıyordum. Konserler radyodan canlı yayınlanıyordu.

Berrin Erbay 1962 yılından sonra musiki çalışmalarına ara vermiştir.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Katkı Sağlayan: Yasin Vefalı Yazıyı Hazırlayan: Sefer Karabük

Yararlandığım kaynaklar:
🔸 Bizim Gazete – Berrin Erbay Röportajı – Röportajı Yapan İskender Özsoy (Yasin Vefalı arşvinden temin edilmiştir.)
🔸 Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi