Berhayat Anıl kimdir?

Doğum Tarihi: 1931
Doğum Yeri: İstanbul

Berhayat-Anıl

Annesi Fatma hanım, babası Hamdi Bey’dir. Berhayat Anıl, 1946 yılında açılan İstanbul Belediye Konservatuvarı sınavını kazanarak ilk musiki eğitimini almaya başlamış. Aynı yıllarda Türk Musikisi’nin usta bestekârlarından olan ağabeyi Avni Anıl ve bir diğer önemli bestekârımız olan ağabeyinin arkadaşı Şekip Ayhan Özışık ile birlikte Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Emin Ongan ile meşk etme şansına ulaşır, İlk konserini Üsküdar Musiki Cemiyeti ile Eminönü Halkevi’nde verir. 1947 yılında Nevzat Atlığ’ın yönettiği İstanbul Üniversitesi Korosu’na başlar ve ilk radyo konserini aynı yıl Ankara Radyosu’nda gerçekleştirir.

Konservatuvar eğitiminin üçüncü sınıfında 1948 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı İcrâ Heyeti’ne stajyer sanatçı olarak alınır. 1951 yılında açılan Ankara Radyosu emisyonlarına katılmaya başlayan sanatçı 1953 yılında İzmir Radyosu’nda çalışmaya başlar ancak sonrasında bir süreliğine sanat yaşamına ara verir. 1968 yılında tekrar İstanbul Radyosu’nda göreve başlayan Berhayat Anıl emekli olduğu 1997 yılına dek radyo programlarına devam etmiştir. Hâlen İstanbul’da yaşayan sanatçının Yasemin, Nergis ve Gül isimli üç kızı vardır.

Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK

Sanatçının kendisi ile gerçekleştirilen röportajdan derlenmiştir.

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.