Ahmet Üstün kimdir?

AHMET-USTUN-04

Doğum Tarihi: 1925
Doğum Yeri: Yunanistan – İskeçe
Ölüm Tarihi: 19.02.1988
Defnedildiği Yer: İstanbul – Feriköy Mezarlığı

Annesi Havva Hanım, babası Saffet Bey’dir. Ahmet Üstün, İkinci Dünya Savaşı yıllarında İskeçe’de Türklerin gördüğü zulüm onu ana vatana zorunlu bir göçe zorladı ve 1940’lı yılların başında ablasının oğlu Lütfü Güneri ile Türkiye’ye göç etti. Türkiye’ye gelen Ahmet Üstün, yeğeni Lütfü Güneri ile İstanbul’da çeşitli işlerde çalıştıktan sonra Maksim Gazinosu’nun mutfak kısmında işe başladı. 1943 yılında Maksim Gazinosu’nda sahnelenen “Heykeller Konuşuyor” isimli müzikâlin oyuncularından birinin rahatsızlanmasıyla yerine güzel sesli Lütfü Güneri geçti. Bundan çok kısa bir süre sonra Ahmet Üstün de sesinin güzelliği fark edilerek aynı revüde çalışmaya başladı.

Ahmet Üstün, sahneye adım attığı andan itibaren musiki kültürünü arttırmak için çalışmalara başladı. Ülkenin en önemli gazinolarında, büyük solistlerle sahne aldı. Nota, usul ve solfej çalışmalarını titizlikle devam ettirdi. 1945 yılında Ankara Radyosu tarafından açılan sınavı kazanarak Ankara’ya yerleşen Ahmet Üstün burada klarnet üstadı Salih Orak ve bestekâr Nebahat Üner’den ders aldı. İlerleyen yıllarda Fahri Kopuz, Veli Kanık ve Ruşen Ferit Kam’dan da istifade etmiştir.

1949 yılında İstanbul gazinolarından gelen ısrarlı tekliflerden birini kabul ederek İstanbul’a yerleşti. İstanbul Radyosu’nda da neşriyatlara katılan Ahmet Üstün aynı yıl yönetmenliğini Vedat Örfi Bengü’nün yaptığı “Estergon Kalesi” filminde başrol oynadı. Filmin başrolünü paylaştığı, dönemin en sevilen yıldızlarından olan Neclâ İz ile 5 Ekim 1950 yılında hayatını birleştirdi. Bu evlilikten Serdar isminde bir oğlu dünyaya geldi.

Ahmet Üstün 1950’lerin ortalarına kadar ününün zirvesindeydi. Konserleri ve gazino programları ilgiyle takip edilen, radyo neşriyatları hayranlıkla dinlenen, plâkları adeta kapışılan bir yıldızdı. Sihirli Define ve İstanbul Geceleri gibi müzikli filmlerde şarkı söylerken görülmesi, fotoğraflarının dönemin dergi kapaklarını süslemesi onu İstanbul-Ankara ve İzmir seyircisi dışında tüm Anadolu’ya tanıtmıştı. Türk Musikisi’nde Münir Nurettin Selçuk’tan sonra sanata adım atan erkek sanatkârlar arasında bu derece büyük bir ilgi görmek ilk kez Ahmet Üstün’e nasip olmuştu. İpeksi sesi, musiki ağırlığını ve haysiyetini taşıyan duruşu ve yorumundaki üstünlüğüyle Ahmet Üstün bu ayrıcalığı fazlasıyla hak ediyordu…

AHMET-USTUN-02

Ahmet Üstün güzel sesinin yanında bestekârlığıyla da musikimize önemli eserler bırakmıştı. Nihavend eserleri: Kırıldı Kalbim Sana, Yaprakları Göğsünde Açan Gonca İken Dün, O Yeşil Gözlerinde Gizlenir; Muhayyerkürdî eseri: Yıllar Var Ben Onu Hiç Unutmadım, Hüzzam eseri: Çoktan Pişmanım Ama Dönemem Artık Geri ve Hicaz eseri: Son Aşkım Son Tesellim Son Ümidim Kayboldu; Ahmet Üstün’ün musiki deryasına sunduğu birer hediyedir…

Ahmet Üstün 1957 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği bölümünün icrâ heyetine girdi. Münir Nurettin Selçuk idaresindeki bu heyette birçok konsere katıldı. Aynı yıl ikinci eşi Ülkü Üründül ile hayatını birleştirdi. Bu evlilikten Dehri adında bir oğlu dünyaya geldi.

1960’lı yıllar Ahmet Üstün’ün yurt dışı konserlerine ağırlık verdiği yıllardı. 1962 yılında İsrail’de bir dizi konser verdi. 1963 baharında Avrupa Turnesine çıktı. Avrupa’nın bir çok kentinde başarılı sahne programları yaptı. 1964 yılında Londra’da Piccadilly Meydanı’nda verdiği konser büyük ilgi gördü ve dönemin basınında geniş yankı uyandırdı. 1966 yılında Yenikapı Gar Gazinosu’nda assolist olarak programa başladı. Kadrosunda Aynur Akın, Muhterem Nur, Nurten İnnap, Zati Sungur ve Beyaz Kelebekler vardı… 1967 yılında Ankara’da sahne çalışmaları yaptı. Karpiç Bahçesi ve Şato Yazar gibi gazinolarda assolistliğini devam ettirdi.

1970 yılında son evliliğini yapan Ahmet Üstün hayatını Saniye Döldüş ile birleştirdi. Bu evlilikten kızı Arzum dünyaya geldi. Ahmet Üstün aynı yıl İzmir Fuarı’nda başarılı sahne çalışmalarına imza attı. 1971 yılında Köşk Gazinosu’nda programlar yaptı, bir yıl sonra Almanya ve İsviçre’de bir çok başarılı konser verdi. 1973 yılında Dalyan Gazinosu’nda Mediha Demirkıran, Ayla Algan ve Bahar Erdeniz ile program yaptı. 1974 yılında Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği Sanat Kervanı ile halk konserleri verdi.

1980’li yıllara gelindiğinde Ahmet Üstün yalnızca çok özel gecelerde sahne almaya başladı. Bu yıllarda konuk olduğu televizyon programları onu sevenleriyle buluşturan son mecra oldu. 1988 yılının 19 Şubat’ında ardında onlarca plâk, yüzlerce radyo programı, binlerce sahne çalışması, Türk Müziği repertuvarına kazandırdığı ona yakın bestesi, eşsiz sesine hayran olan sayısız musikisever ve musikiye adanmış şerefli bir isim bırakarak dünyaya veda etti. Unutulmaz sanatkâr Ahmet Üstün için 23 Şubat 1988’de yıllarca emek verdiği İstanbul Radyosu önünde bir uğurlama töreni yapıldı. Naaşı, Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazına müteakiben Feriköy Mezarlığı’ndaki ebedi istirahatgâhına defnedildi.

Yazıyı Hazırlayan : Arda Doruk | Katkı Sağlayan: Sefer Karabük

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi – Zeki Tükel
🔸  “Ses” Sanatçılar Ansiklopedisi
🔸  Radyo Haftası Dergileri

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.