Ağyazar Akyüz Coşar kimdir?

Doğum Tarihi: 1884
Doğum Yeri: Erzincan – Kemaliye (Eğin)
Ölüm Tarihi: 14.11.1967
Defnedildiği Yer: Bilgi edinilemedi.

Sesinin güzelliği küçük yaşlarında iken çevresi tarafından farkedilen Ağyazar Efendi ( Ağyazar Akyüz Coşar ) (Ağyazar Karabetyan) musiki eğitimine 10 yaşında iken geldiği İstanbul’da ağırlık verdi. Kumkapı Bezciyan ortaokulunda öğrenimini sürdürürken, bir yandan Ermeni Patrikhânesi Kilisesi baş müezzini Kirkor Mehteryan’dan ilâhiler ve kilise ayinleri geçip diğer yandan da Türk Musikisi’ne heves ederek 13 yaşında kanun çalmaya başladı. İlk kanun derslerini Baba Horoz lakaplı âmâ bir kanunîden alan sanatçı, durumu farketmesi üzerine musiki eğitimine Kirkor Mehteryan ile meşk ederek devam etmiştir.

Henüz 20’li yaşlarında iken Tanbûrî Cemil Bey, Kemânî Tatyos Efendi, Kemânî Bülbül Salih Bey, Kemânî Memduh Bey, Udî Mısır’lı İbrâhim Efendi, Lâvtacı Ovrik Efendi, Klârnet İbrahim Efendi, Kânuni Âmâ Ali Bey gibi döneminin usta sadendeleriyle musiki meclislerinde meşk etme fırsatı bulan sanatçı bu sayede musiki bilgisini hızla ilerletmiştir. Bu meclislerde bir müddet kânun icrâ etmiş daha sonraları ise hânende olarak yer almıştır.

Ağyazar Akyüz Coşar, Atatürk ile 1928 yılındaki anısını şöyle anlatıyor:

1928 senesinde Ankara’ya, Ata’nın huzurlarında konser vermek üzere bestekar Bîmen Şen, kemençe Sotiri, kanuni Artaki Candan, Udî Mısırlı İbrâhim Efendi, hanen de İbrahim, Denizkızı Eftalya Hanım ve bendeniz gittik. Birkaç gün konser verdik. Takdirlerine ve teveccühlerine mazhar olduk. İstanbul’a teşriflerinde bir akşam Yeniköy’de bir yalıda Mesut Cemil Bey, Tanbûrî Tahsin Bey, Tanbûrî Ömer Bey, Necati Tokyay, Cemal Cümbüş ve bendeniz huzurlarında bulunuyorduk.

Rast faslı yaptık bu meyanda ne emir buyurdularsa okudum. Memnun olduklarından bana dönerek ‘Akyüz’üm’ diye hitap ettiler ve Akyüz ismini lutfettiler. Eğilip ellerini öptüm. Bu, sanat hayatımın
en mühim ve en unutulmaz hadisesidir.

Ses Dergisi Türk Müziği Ansiklopedisi – Hilmi Rit’in Ağyazar Akyaz Coşar röportajı

Fasıl musikimizin önemli serhânendelerinden olan Ağyazar Akyaz Coşar’ın, Eğin yöresi türkülerini derlediği de bilinmekte olup sanatçıya ait haberlerin bir kısmında Atatürk’ün verdiği isim olarak “Akyaz” da geçmektedir.
Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi (Zeki Tükel)
🔸 Ses Dergisi Türk Müziği Ansiklopedisi
🔸  Taha Toros Arşivi

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.