Afitap Karacan kimdir?

AFİTAB-KARACAN

Doğum Tarihi: 11.08.1915
Doğum Yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: 27.06.2005
Defnedildiği Yer: İstanbul – Küçükyalı Mezarlığı

İlkokul öğrenimi sırasında müzik öğretmeninin yeteneğini keşfetmesiyle okul müsamerelerinde şarkı söylemeye başlayan Afitap Karacan, Dame de Sion Fransız Kız Lisesi mezunudur. Liseyi bitirdiği 1933 yılında Udi Hırant ile tanışarak ilk musiki eğitimini almaya başlar. Udi Hırant vesilesiyle Artaki Candan ile tanışır ve musiki bilgisini ilerletmeye devam eder. İlk sahne tecrübesini Udi Marko’nun jübilesinde Belvü bahçesinde çıkan sanatçı Panaroma, Çağlayan ve Ambassador gibi döneminin önemli gazinolarında program yapmıştır. Aynı yıllarda plak çalışmaları da yapan sanatçı 1942 yılında evlenerek sanat hayatına bir müddet ara verir.

1950 yılında Cevdet Çağla’nın teşviki ile İstanbul Radyosu mikrofonlarından dinleyiciyle buluşmaya başlayan sanatçı Mustafa Çağlar, Enise Can ve Fulya Akaydın ile de meşk etme şansına erişmiştir. Talât ve Canân isminde iki çocuğu vardır.

Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi – Zeki Tükel
🔸  Ses Sanatçıları Ansikolepedisi
🔸 Seslerini Dinlediklerimiz – Hilmi Rit

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.