Afife Ediboğlu kimdir?

AFİFE-EDİPOĞLU

Doğum Tarihi: 18.07.1924
Doğum Yeri: Eskişehir
Ölüm Tarihi: 12.07.2011
Defnedildiği Yer: İstanbul – Zincirlikuyu Mezarlığı

Sesi güzel olan anne ve babasının evlerinde düzenlediği musiki meşklerinde Türk Müziği ile tanışan Afife Edipoğlu ilk öğrenimini Ankara Mimar Kemal İlkokulu’nda görmüştür. Daha sonra Ankara Kız Lises’ine devam eden ve mezun olan sanatçı ilk kez sahneye öğrenim gördüğü lisenin halk evlerinde düzenlediği etkinliklerde çıktmıştır. 1940 yılında açılan Ankara Radyosu stajyer sanatçı sınavını kazanan Ediboğlu; Mes’ut Cemil Tel, Nuri Halil Poyraz, Refik ve Fahire Fersan, Fahri Kopuz, Halil Bedî Yönetken, Kemal İlerici gibi usta isimlerden aldığı derslerle musiki bilgisini ilertletmiştir. 1950 yılında İstanbul Radyosu’na tayin olur ve emekli olduğu 1979 yılı Şubat ayına kadar ses sanatçılığı görevini sürdürmüştür.

1941 yılında TRT Radyolarına yıllarca spiker ve radyo program yapımcısı olarak hizmet vermiş, şair ve gazetecilik yönleriyle de bildiğimiz Bâki Sühâ Ediboğlu ile evlenen sanatçının Ayşe adında bir kızı ve Fatih adında bir erkek evlâdı olmuştur. Ablası Nebile Güler de 1943 yılına kadar Ankara Radyosu’nda hem ses hem de keman sanatçısı olarak görev yapmıştır.

Yazıyı Hazırlayan : Sefer KARABÜK | Katkı Sağlayan : Yasin Vefalı

Yararlandığım kaynaklar:
🔸  Bizim Yıldızlar Ansiklopedisi – Zeki Tükel
🔸  Ses Sanatçıları Ansikolepedisi
🔸 Afife Ediboğlu Röportajı

Sanatçımızla ilgili daha fazla bilgi sahibi iseniz “Kaynak Kişi” olarak katkılarınızı bekliyoruz. Bilgilerinizi E-posta aracılığıyla veya İletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.